Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
’Biz de Ortadoğu’nun Kızılderilisiyiz’

'Biz de Ortadoğu'nun Kızılderilisiyiz'

24 Mayıs 2012 Perşembe 12:21
Diyarbakır’da müzik grubu İnka Sol’la biraraya gelen Osman Baydemir, yerel kıyafetleriyle gelen grup üyelerine “Biz de zaman zaman kendimize Ortadoğu’nun kızılderilisi diyoruz” dedi.

Bir alışveriş merkezinin davetiyle etkinlik yapmak üzere Diyarbakır'a gelen Kızılderili Müzik Grubu İnka Sol Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti.

İnka Kabilesine mensup konuklarını çiçekle karşılayan Osman Baydemir, "Kusura bakmayın size barış çubuğu ikram edemedim. Onun yerine karanfil verdim" dedi. Kendilerini Diyarbakır'da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Baydemir, kentin tarihi ve kültürü hakkında bilgi verdi.

osman-baydemir-ve-kizilderililer.jpg

"Sizleri en iyi anlayan halklardan bir tanesi de Kürt halkıdır" diyen Baydemir, "Sizin geçmişte atalarınızın yaşamış olduğu trajedileri Kürtler de yaşadı. Kürt halkının halkınıza büyük bir saygı duyduğunu bilmenizi isteriz. Biz de kendimize zaman zaman Ortadoğu'nun Kızılderilileri diyoruz" dedi. Baydemir, "Umarım bir gün ben de sizin yaşadığınız Quito şehrine yerel kıyafetlerimle gelirim" diye konuştu.

Grup üyeleri Baydemir'e albümlerini vererek; sarı, kırmızı, yeşıl renklerden oluşan bir bileklik hediye etti. Baydemir de içerisinde Diyarbakır'ı tanıtan materyallerin bulunduğu birer çanta hediye ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Diğer Haberler