Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
”Biz Kimseyi Baskı Altına Almıyoruz”

"Biz Kimseyi Baskı Altına Almıyoruz"

06 Ağustos 2010 Cuma 20:07
İçişleri Bakanı Beşir Atalay Diyarbakır'da yaptığı toplantıda CHP ve BDP'ye yüklendi.
İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal, 12 Eylül'de yapılacak olan referandumla ilgili olarak bölge valileri, siyasi parti temsilcileri, belediye başkanları, milletvekilleri, kentin önde gelen isimleri, basın mensupları ve muhtarlardan oluşan yaklaşık 550 kişi ile yemekte buluştu. Class Otel'de düzenlenen yemeği BDP il yöneticileri ve belediye başkanları boykot ederek toplantıya katılmadı.

Burada bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Bir dünya düşündük ve Türkiye nerede olmalı dedik. Tabii ki demokratikleşme çok önemli. Türkiye ekonomisi ile şu anda belirli bir noktadadır. Ekonomisi ile Avrupa'nın bile önündedir. G-20 denen dünyanın en büyük ekonomi zirvesindeyiz. Biz Türkiye'nin demokrasi açığını kapatacağız. Ama Türkiye bu konuda çok geç kalmıştır. Türkiye 12 Eylül olaylarını görmüştür. Ama bir daha görmek istemiyoruz. Diyarbakır 12 Eylül'ü izleyenlerle doludur. Neler yapıldığını en iyi Diyarbakırlı bilir. 2001 yılı dünyada demokrasi aralığının daraldığı yıldır. ABD'deki terör olayı demokrasi alanını daraltmıştır" dedi.

"FAİLİ MEÇHUL OLAYLAR OLMAYACAK. OLANLAR DA AYDINLATILACAK"

Bakan Atalay son dönemlerde artan terör olayları ile ilgili olarak, "Asla demokrasiyi güvenliğe ve teröre feda edemeyiz. Asla hukuk ve demokrasi devletinden taviz vermedik. Faili meçhul olaylar olmayacak. Olanlar da aydınlatılacak. Mafya ve çete görüntüleri artık medyada izlenilmeyecek. Yapamadığımız şeyleri vaat etmedik. OHAL'i biz kaldırdık. İlk icraatımızdır. Geçiçi olmasına rağmen sürekli OHAL uzatıldı. Türkiye normalleşecek. DGM'leri biz kaldırdık. TMK'da istediğimiz değişiklikler oldu. Ama yeterli olmadı. Terörün tanımı biraz daha değişti. Devlet televizyonlarında farklı dillere yer verdik. TRT Şeş açıldı. Toplumsal değişimlerde çok önemli adımlar attık. Biz insan ve hukuk dedik. İnsan odaklı bir devlet dedik. Vatandaşı ön plana aldık. Halen yapılması gerekenler var. Polis eğitimini baştan sona değiştirdik. Eskiden vatandaşlar karakollardan korkardı. Ama şimdi öyle değil. İşkence kötü muameleyi sıfıra indirdik. Cezalarını çok artırdık. Bu cezalar tecil de edilemiyor. Bu yıl hiçbir işkence ve kötü muamele davası açılmadı. Bunları yapanlar kurum içinde yaşayamaz. Zihniyet değişmeden yasa değişimi yapılsa bile uygulayıcı olmaz. STK'lar zaten devletin olmazsa olmasıdır. Çocukların da dernek kurması için olanak sağlandı. Örgütlü STK'lar devlete destek vermelidir. Belediyelerin imkanlarını artırdık. Kent yönetiminde büyük değişiklikler yaptık. Hiç taraf tutmadık. Adaletli davrandık. Herkes hakkettiği payı aldı. Hiçbir belediyenin gelirini kısmadık. Her belediyeye aynı baktık.

"BİZ BURALARI SALTANAT YERİ OLARAK GÖRMEDİK"

Bakan Atalay, "Son bir yıl içinde Türkiye çok değişti. Konuşulacak bir şey kalmadı. Türkiye açık toplum oldu. Türkiye'de her şey konuşuldu. Konuşacağız ama şiddet ve terör olmayacak. Tabuların ve korkuların hepsi gitti. Yeter ki şiddet ve terör olmasın her şeyi konuşacağız. Yeter ki canlara bir şey olmasın. Sonsuz bir demokrasi kolu Türkiye'de olması gerekendir. Biz demokratik açılıma devam edeceğiz. İlk başta inanmayanların hepsi bitti dedi. Ama biz sürdürüyoruz. Sürdürmeye devam edeceğiz. Artık insanlar daha gerçekçi bakıyor. Ama terör ve şiddet olmamalıdır. Biz buraları saltanat yeri olarak görmedik" diye devam etti.

Bakan Atalay 'Referanduma Hayır' turuna çıkan CHP'yi eleştirerek şunları söyledi:

"Vatandaşa meşakkat sorunları üreten parti CHP'dir. Çünkü kalın ve statik bir yapıya sahip. Bir genel başkan birkaç yönetici değiştirmekle CHP'nin nasırlaşmış yapısını değiştiremez. Onun için sorunları aşamıyorlar" dedi.

"VATANDAŞLARIMIZIN OYUNU KULLANMASINDAN KORKANLARA KİM İNANACAK?"

İçişleri Bakanı Beşir Atalay referandumu boykota hazırlanan BDP'ye göndermede bulunarak şunları ifade etti:

"Anayasa paketi demokrasinin güçlenmemesi için çok önemlidir. İliklerime kadar demokrasiye inanan bir vatandaş olarak söylüyorum. Bu Anayasa'nın tamamı değişecektir. Bu paket çok ileri bir adımdır. Demokrasi bununla kolaylaşacak. Milletin iradesini güçlü hale getirecek olan bir pakettir. 26 madde hiç kimseden bir şey istemiyor. Aksine vatandaşlara veriyor. Başkalarını derdini biliyor musunuz. 3 parti statükoya devam ediyor. Boykota devam ediyor. Onların işi hiç kolay değil. Vatandaşımız boykot isteyenlere yeter diyecektir. Vatandaşlarımızın oyunu kullanmasından bile korkanlara kim inanacak sormak lazım. Bunlar neyi boykot edecekler ben bilmiyorum."

"BİZ KİMSEYİ BASKI ALTINA ALMIYORUZ"

Bakan Atalay son olarak şunları söyledi:

"En önemli madde Anayasa Mahkemesi ile ilgili olan maddeleri benim için. Anayasa Mahkemesi artık iki bölümden çalışacak. Anayasa Mahkemesi özgürlüğe bir sorundur. Partileri kapatma zihniyeti olan bir Anayasa Mahkemesi'dir. HSYK ile ilgili madde çok tartışılıyor. Biz kimseyi baskı altına almıyoruz. Bizim elimizden çıkıyor diye onlar rahatsız. Hakimler ve savcılar gidecek kendi üyelerini kendileri seçecek. Askeri Şura'da ordudan atılanlar mahkemelerde hakkını arayabilecekler artık. Hiçbir sivil askeri mahkemede yargılanamaz. Böyle bir madde getiriyoruz. Biz gelecek bir Türkiye istiyoruz."

Diğer Haberler