Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BM de İHA’ları tartışmaya açtı

BM de İHA'ları tartışmaya açtı

08 Haziran 2012 Cuma 10:53
ABD, Yemen, Somali ve Afganistan’daki askeri operasyonlarda da Predator olarak adlandırılan ve silah taşıma kapasitesine sahip IHAları kullanıyor.

Birlemiş Milletler İnsan Hakları temsilcisi Navi Pillay, ABD’nin Pakistan’da insansız hava araçları (İHA) ile düzenlediği saldırıların ciddi yasal sorunlar barındırdığını açıkladı.

Pillay, IHAlar konusunda incelemelerde bulunmak üzere ziyaret ettiği Pakistan’da yaptığı açıklamada ABD’nin “terörizmle savaş” konsepti içerisinde giderek daha etkin bir şekilde yer alan IHA operasyonlarının yasallığının tartışmalı olduğunu söyledi.

Haftabaşında El Kaide’nin iki numaralı adamı olarak nitelendirilen Ebu Yahya El Libi’nin haftabaşında öldürülmesinin ardından ABD’den gelen IHAları savunan mesajları değerlendiren Pillay, “IHA saldırılarının uluslararası hukuka, özellikle ayırt etme ve orantılılık ilkelerine uygunluğu oldukça tartışmalı" dedi.

Saldırıların sivil ve askeri denetimin dışında yapılması ile kaygılarını ifade eden Pillay, Pakistan hükümetini, BM Yargısız İnfaz Temsilcisi’ni bazı olayları araştırması için ülkeye davet etmeye çağırdı.

Geçtiğimiz Salı günü Pakistan Dışişleri Bakanlığı, ABD büyükelçi yardımcısını çağırarak son saldırılar konusunda tepkilerini dile getirmişti.

ABD, Yemen, Somali ve Afganistan’daki askeri operasyonlarda da Predator olarak adlandırılan ve silah taşıma kapasitesine sahip IHAları kullanıyor.  (anf)

Diğer Haberler