Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BM Dünyayı Sel İçin Yardıma Çağırdı

BM Dünyayı Sel İçin Yardıma Çağırdı

10 Ağustos 2010 Salı 10:02
Birleşmiş Milletler (BM), Pakistan'ın bugüne dek gördüğü en şiddetli sellerle başedebilmesi için dünyaya çağrıda bulundu.
Birleşmiş Milletler (BM), Pakistan'ın bugüne dek gördüğü en şiddetli sellerle başedebilmesi için dünyaya çağrıda bulundu.

BBC'nin haberine göre, BM Genel Sekreteri Ban Ki - Moon, kısa süre içinde sel mağduru Pakistan için yeni bir uluslararası kampanya başlatacağını açıkladı.

BM, Pakistan'ın felaketin yaralarını sarabilmek için milyarlarca dolar yardıma ihtiyaç duyacağını tahmin ediyor.

Pakistan'da 80 yılın en şiddetli yağışlarının neden olduğu sellerden 14 milyon insanın etkilendiği, 1.200'den fazla kişinin hayatını kaybettiği sanılıyor.

Pakistan'da taşkınlara karşı önemli direnç noktalarından Şükür Barajı sel sularının basıncı altında bulunurken, taşması halinde Sind'in de Hayber ile Pencap vilayetlerindeki yıkıma benzer felaketlerle karşı karşıya kalması anlamına gelecek.

Başbakan Yusuf Rıza Gilani, Sind'i ziyaretinde yaptığı açıklamada felaketin ülkesini yıllarca geriye götürdüğünü söyledi.

BM İnsani Yardım Bürosu yetkililerinden Maurizio Giuliano, ''Yardım malzemelerini oralara ulaştırmak çok zor. Malzemeleri yaya olarak ya da eşek sırtında sevkediyoruz. Ama Svat Vadisi'nde çoğu yere ulaşabilmiş değiliz'' dedi.

- Çin'de ölü sayısı artıyor

Bu arada, Çin'in güneyindeki Gansu eyaletinde şiddetli yağışlar dolayısıyla meydana gelen toprak kaymalarında ölenlerin sayısı 330'u aşarken, ülkenin kuzeyinde sağanak yağışların etkili olacağı uyarısı yapıldı.

BBC'nin haberine göre, yetkililer yaklaşan Dianmu tayfununun da bölgeyi etkisi altına alabileceğini kaydediyor.

Afet bölgelerine çadır, yiyecek ve su gönderildiği ancak bazı yerlerde yardım mallarının yetersiz kaldığı ifade ediliyor.

AKnews

Diğer Haberler