Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Bozdağ: Statükocuların iktidar şansı yok

Bozdağ: Statükocuların iktidar şansı yok

13 Temmuz 2012 Cuma 11:23
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ''Radikal, ideolojik, statükocu ve milletle buluşmayan grupların başkanlık sisteminde iktidar şansı yok. O yüzden kendilerinde iktidar şansı görmeyenler buna karşı çıkıyorlar'' dedi.

Bozdağ, ''Radikal, ideolojik, statükocu ve milletle buluşmayan gruplarınbaşkanlık sisteminde iktidar şansı yok. O yüzden kendilerinde iktidar şansı görmeyenler buna karşı çıkıyorlar'' dedi.

Bir özel kanalda, gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Bozdağ, kamuoyunun başkanlık sistemini tartışmasını istemeyen kesimler bulunduğunu söyledi. Bozdağ, başkanlık sistemiyle parlamenter sistemin mukayese edilmesi gerektiğini ancak, Türkiye'de bazı kesimlerin bu mukayeseden rahatsız olduğunu ifade etti.

Bekir Bozdağ, ''Radikal, ideolojik, statükocu ve milletle buluşmayan grupların başkanlık sisteminde iktidar şansı yok. O yüzden kendilerinde iktidar şansı görmeyenler buna karşı çıkıyorlar'' ifadelerini kullandı.

''Başkanlık olursa Türkiye'de tek adam gelir'' diyenlerin başkanlık sisteminin niçin geldiğini dahi bilmediğini kaydeden Bozdağ, başkanlık sisteminin tek adamlık olmasın diye ortaya çıkarıldığını söyledi. Başkanlık sisteminin tek adamlığı önlemek üzere kurgulanmış bir sistem olduğunu bildiren Bozdağ, ''Atatürk'ün dönemi resmen ve fiilen başkanlık sisteminin Türkiye'de tipik uygulamasıdır. İnönü dönemi hakeza başkanlık sisteminin uygulamasıdır. Menderes dönemi de öyle, şimdi de öyle'' diye konuştu.

Bozdağ, ''Başkanlık sistemi eyalet sistemini getirir ve bu da ülkenin bölünmesine yol açar'' eleştirisine de katılmadığını, Türkiye'nin üniter yapıyı koruyarak başkanlık sistemine geçebileceğini söyledi.

HSYK kararları

Bekir Bozdağ, HSYK'nın yasayla verilen bir yetkiyi kullandığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kaldırılan yetkiler yok. 250 ve devamı maddeleri kalkınca, bunlarla ilgili mahkemeler de kaldırıldı. Sadece görülmekte olan davalara bakmak üzere bu mahkemeler geçici maddeyle görevine devam ediyorlar. Yeni ihtisas ağır ceza mahkemeleri kurulunca bu mahkemelere yeni savcılar, hakimler görevlendirildi. Yoksa birilerinin yetkisi kaldırılmış değil. Yetki kaldırması yok. Özel yetkili ağır ceza mahkemeleri kaldırıldı."

''Alevilik dindir'' tartışmaları

Bozdağ, CHP Milletvekili Hüseyin Aygün'ün Alevilik ile ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine, bir milletvekilinin aleni olarak Aleviliği ayrı bir din olarak kamuoyunda gündeme getirmesiyle Alevi vatandaşların kabulleriyle ters bir şeyi ortaya koyduğunu söyledi. Türkiye'de Alevi klasiklerinin akademik çalışmalarla tercümelerinin yapıldığını söyleyen Bozdağ, okuduklarının kendi kabulleriyle çelişen yönü olmadığı için hepsinin altına imza atacağını dile getirdi.

Hacı Bektaşı Veli'nin Makalat adlı eserini okuduğunda herhangi bir itirazının olamayacağını söyleyen Bozdağ, şöyle konuştu:

''Çünkü o Makalat'ta yazanlar bu dinin güzelliklerini Hacı Bektaşı Veli'nin dilinden, gönlünden, ilminden süzülerek ortaya koyuyor. Ben o nedenle az çok o konular üzerinde okuma yaptığım için gördüğüm zaman bunu Hacı Bektaş-ı Veli'ye bir saygısızlık olarak gördüm. Hz. Hasan'a, Hz. Hüseyin'e, Peygamber Efendimizin çocuğu mesabesinde hem yanında büyüyen hem kızıyla evli bulunan damadına ve soyunun devam şerefi kendinde olan bir kişiye Hz. Ali Efendimize ve bugüne kadar Alevilik yolundan, inanışından gelen büyüklere ve bu işin önderlerine çok büyük bir saygısızlık ve iftira olduğunu düşünüyorum. Çünkü yok öyle bir şey. Ama Türkiye'de böyle bir şeyi düşünen insanlar olabilir. Çünkü Alisiz Alevilik yaratmak isteyenler var. Bir sürü şeyler söyleyenler var. O yüzden böylesi bir iftira dile getirilince ben Alevilere komşu olan ve onlarla çok dostu olan ailecek de tanıdığım pekçok kardeşi olan bir insanım. Onların kabulleriyle bizim kabullerimiz arasında itikad noktasında hiçbir fark yok. Bazı usuli farklılıklar olabilir.''

Alevilik ile ilgili olarak bütün alevilere ve bu konuyla ilgili konuşanlara Aleviliğin ana kaynaklarını okuyarak konuşmalarını tavsiye eden Bozdağ, bazı kesimlerin ise bilmediklerinden, cehaletlerinden dolayı Aleviliği reddettiğini söyledi.

Türkiye'de Alevilik konusunda konuşanların, yazanların Aleviliğin ana kaynaklarını, klasiklerini okuduğunu düşünmediğini belirten Bozdağ, bu kişilerin kendi düşüncelerini, dünya görüşleriniAlevilik yerine ikame ettiklerini dile getirdi.

Hüseyin Aygün'ün ''Alevilik başka bir dindir'' ifadelerinin hatırlatılması üzerine Bozdağ, ''Aleviliğe dair bir okuması olmadığının göstergesidir'' dedi.

Alevilerin bir kısmının cemevlerinde ibadet etmek istediklerini ve devletten de beklentileri olduğunun hatırlatılması üzerine Bekir Bozdağ, ''Bu konularda siyasetçilerin karar vermesi doğru değil. Bu konu Meclis'in karar vereceği bir konu değil. Çünkü yasama organları dini konularda statü veremezler. Çünkü onun statüsünü o dinin kendi içinde kuralları verir'' diye konuştu.

''Cami Müslümanların tek mabedidir ortak mabedidir''

Anadolu'da ve Balkanlarda Bektaşi dergahlarında caminin de bulunduğunu belirten Bozdağ, şunları söyledi:

''Mabet camidir ve tekdir. Bunu koymak ve değiştirmek Müslümanların elinde değildir. Bu Kur'an-ı Kerim'de belirtilmiştir. İlim adamları söylüyor. Hıristiyanlıkta kilise, Yahudilikte sinagog veya havra aynı anlama geliyor. Şimdi baktığımızda hepsi tek. Mezhepler, tarikatlar ne olursa olsun hepsinin mabedi tek. Dünyada Müslümanlara bakın İran Şia'dır ama mabedi Türkiye'deki gibi camidir. Türkiye'de Caferi kardeşlerimiz var. Onların kendi imamları var, Türkiye'de kendi camilerinde. Onların da mabedi aynı; cami. Hanefilerin ki aynı, Malikilerin ki, Şafilerinki aynı, Sünnilerin, Şiilerin aynı. Yüzlerce tarikatte aynı. Tarihte gelmiş geçmiş bütün dönemlerde bu İslam'ın kurulduğu günden bugüne kadar aynı. Cami Müslümanların tek mabedidir, ortak mabedidir. Ama İslam literatüründe İslam'ın kabullerinde yeryüzünün tamamı da ibadet edilebilir yerdir. Ama hiçbiri caminin alternatifi değildir.''

Yapılan tartışmalarda mabedin dışında bir ifadenin kullanılması gerektiğini söyleyen Bozdağ, ''İlle şu isim değil de kültür evi denebilir, dergah denebilir, başka bir şey denebilir. Ben bunun cevabının da işin doğrusu Alevilikle ilgili kaynaklarda oradaki bilgilerin içerisinde bunun doğru adının olabileceğini de düşünüyorum. Bununla ilgili bir araştırma yapılmasında fayda var. Mesela Bektaşi tekkelerinde cemin yapıldığı yerler nasıl değerlendirilip hangi isimle anılıyordu. İbadet yeri olarak mı, dergah olarak mı anılıyordu. Bütün tarikatları bilmiyorum ama bu tür yerler daha ziyade dergah olarak kabul ediliyor'' dedi.

Diğer Haberler