Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Bozyel: PKK’nin Kararı Olumlu

Bozyel: PKK’nin Kararı Olumlu

18 Ağustos 2010 Çarşamba 19:01
Bozyel, AK Parti Hükümeti’ne “Demokratik açılımı canlandırın, İmralı koşullarını düzeltin, Abdullah Öcalan’ı normal bir cezaevine nakledin, askeri operasyonları durdurun” çağrısında bulundu.
Kürdistan İşçi Partisi'nin (Partiya Karkerên Kurdistan - PKK) 13 Ağustos-20 Eylül tarihleri arasında silahlı eylemleri durdurma kararını olumlu bulduklarını belirten HAKPAR Genel Başkanı Bayram Bozyel, “Ancak önemli olan silahların tümüyle, kalıcı bir biçimde susturulmasıdır” dedi.

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAKPAR) Genel Başkanı Bayram Bozyel ve Diyarbakır İl Başkanı Arif Sevinç, PKK'nin aldığı eylemsizlik kararına ilişkin bugün Diyarbakır'da bir basın toplantısı düzenledi.

Silahlı çatışmalar nedeniyle sadece iki ay içerisinde yüzlerce Kürt ve Türk ailesinin ocağına ateş düştüğünü hatırlatan Bozyel, yakınlarını yitiren binlerce insanın hayatının şiddet nedeniyle karardığını söyledi.

Bozyel, “Savaş ve şiddet dün de yanlıştı. Gelinen aşamada ise meşruiyetini kaybetmiş ve tümden kirlenmiştir. Bu nedenle silahlar artık hiçbir biçimde kullanılmamak üzere terk edilmelidir. Diğer yandan, uluslararası koşullar Kürt sorununun barışçıl çözümü için geçmişe göre daha elverişlidir. Kürt halkı temel haklarına sahip çıkacak bilinçtedir” dedi.

Kürtlerin güçlerini birleştirerek siyasal ve barışçıl mücadeleye daha çok ağırlık vermeleri gerektiğinin altını çizen Bozyel, AK Parti Hükümeti'ne “Demokratik açılımı canlandırın, İmralı koşullarını düzeltin, Abdullah Öcalan'ı normal bir cezaevine nakledin, askeri operasyonları durdurun” çağrısında bulundu.

AKnews

Diğer Haberler