Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Brezilya ve Arjantin`den Örnek Davranış

Brezilya ve Arjantin`den Örnek Davranış

27 Eylül 2012 Perşembe 15:42
ABD`de ve Avrupa ülkelerinde İslam dinine karşı tahamülsüzlük giderek artarken Güney Amerika ülkelerinden örnek davranış haberleri geliyor

ABD`de ve Avrupa`da İslam dinine ve onun sembollerine karşı artan hoşgörüsüzlüğün aksine Güney Amerika ülkelerinde hoşgörü örneği kararlar alındı.

Güney Amerika`nın iki büyük ülkesi Brezilya ve Arjantin, Müslümanları sevindiren iki önemli karar aldı. Bunlardan biri hakaret filmiyle ilgil.

Brezilya mahkemesi, İslam ülkelerinde büyük protestolara neden olan, Hz. Muhammed`e hakaret içerikli filmi yasakladı. Mahkeme Youtube`a filmi kaldırması için 10 gün süre verdi.

Ortadoğulu göçmenlerin yoğunlukta bulunduğu Sao Paulo`daki mahkemenin kararı, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff`in Birleşmiş Milletler`de, "Batılı ülkelerdeki İslamafobiayı" eleştirdiği konuşmasından saatler sonra geldi.

Brezilya`daki davayı, Brezilyalı Müslümanlardan oluşan Ulusal İslam Birliği adlı grup açmıştı.

Yargıç Gilson Delgado Miranda, illegal bir unsurun yasaklanmasının ifade özgürlüğüne bir saldırı sayılamayacağını ifade ederek filmi yasakladı.

ARJANTİN`DE MEMURLARA BAŞÖRTÜSÜ SERBEST

Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Kirchner da kamu alanlarında başörtüsünü serbest bırakan yasayı onayladı. Karar, "tarihi" olarak yorumlanıyor.

Bu kararla Arjantin`de kamu alanlarında Müslüman kadınlar başörtüsü giyebilecek. Kimliklerinde başörtülü resim kullanabilecekler.

Yasa, dini özgürlüğün sağlanması ve Müslüman toplumun Arjantin halklarıyla kaynaşmasını hedefliyor.

Diğer Haberler