Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
”Bu coğrafyada bir Kürd ve Kürdistan gerçeği var”

"Bu coğrafyada bir Kürd ve Kürdistan gerçeği var"

09 Temmuz 2012 Pazartesi 03:43
Sırrı Sakık: Bu halk da Güney Kürdistan'daki oluşum gibi kendini, dili, kültürü ve kimliğiyle özgürce ifade etmek istiyor. Artık bu coğrafyada, bir Kürd ve Kürdistan gerçeği var."

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, partisinin Manisa Merkez İlçe kongresinde, hükümetin Kürd sorununa bir an önce çözüm bulması çağrısında bulunurken, "Kürdler özgür olmadığı müddetçe, bu işin bedeli ölüm de olsa boyun eğen namerttir diyoruz" dedi.

Kongrenin yapıldığı salondan dışarı çıkıp kamyonetin üzerinden partililere hitap eden Sakık konuşmasında, 8 bin BDP'linin cezaevlerinde olduğunu öne sürerek şöyle dedi: "Kürdler özgür olmadığı müddetçe, bu işin bedeli ölüm de olsa boyun eğen namerttir diyoruz. Ne sizin zindanlarınız, ne uçaklarınız, emrinizdeki güvenlik birimleri bu halka boğun eğdiremez. Bu halk da Güney Kürdistan'daki oluşum gibi kendini dili, kültürü ve kimliğiyle özgürce ifade etmek istiyor. Artık bu coğrafyada, bir Kürd ve Kürdistan gerçeği var."

Suriye ile Türkiye arasında yaşanan gerginliğe de değinen Sakık, Suriye'de halka uygulanan zulmün, Türkiye'de Kürdler'e uygulandığını ileri sürdü. Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Esad rejimine "Siz diktatörsünüz. Siz halkınıza karşı silah kullanıyorsunuz. Siz halkınızı öldürüyorsunuz. İnsanları içeri tıkıyorsunuz" dediğini hatırlatan Sakık sözlerini şöyle sürdürdü:

"Allah adına doğru söylüyorsun. Esad diktatördü. Babası da diktatördü. Şimdi ben de sana soruyorum: Sen halkına karşı silah kullanmıyor musun? Sen halkını tutuklamıyor musun? Masum insanları F-16'larla, Roboski'de sortilerle katletmediniz mi? Şimdi senin dönüp Suriye'ye ahlak dersi vermeye hakkın yok. İlk önce kendi kapının önündeki bu adaletsizliği ve hukuksuzluğu temizleyeceksin."

Türkiye'deki şiddet olaylarının ancak hükümetin Kürdler ile müzakereye oturmasıyla son bulacağını ileri süren Sakık, "Siz diyalog ve müzakereyi geliştirirseniz, emin olun ki bu kan durur. Ama yapmıyorsunuz. Ama her gün operasyonlar yaparak zannediyorsunuz ki Kürdler bu operasyonlara boyun eğer" dedi.

Diğer Haberler