Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Bu Cumhuriyet’in neyinden hayır görmüşüm?

Bu Cumhuriyet'in neyinden hayır görmüşüm?

30 Ekim 2012 Salı 19:40
Sırrı Süreyya Önder, Habertürk'te katıldığı Enine Boyuna programında, canlı yayında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Habertürk'te Radikal yazarı Cengiz Çandar ve Vatan gazetesi yazarı Ruşen Çakır'ın hazırlayıp sunduğu 'Enine Boyuna' programına konuk olan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in sözleri çok tartışılacak gibi.

İşte "Cumhuriyet'e hiç bir şey borçlu değilim, 50 yıldır ne zaman konuşsak bedel ödedik" diyen Önder'in çok çarpıcı sözleri:

CUMHURİYET LAZIM OLURSA KULLANIRIZ

"Cumhuriyet ne? Sonuçta bir insan icadı. Lazımsa kullanırız. Lazım değilse daha iyisi neyse onu kullanırız. Cumhuriyet ne? İlan Edildiği gün şartlarıyla zorunluluklar ve imkanların buluştuğu noktanın adıdır cumhuriyet... Şimdi zorunluluklar... Burası çok önemli! O günün zorunlulukları ve imkanlar zemininde oluşturulmuş bileşkenin adıdır cumhuriyet... Bugünkü temel yanılgı bu toprakların çok duçar olduğu bir şey, zorunluluklarımızı iman haline getirmek. Birincisi bu. Zorunluluklarımızı iman haline getirmekte bizim üzerimize yok.

CUMHURİYET'İ ALIN, TEPE TEPE KULLANIN

İkincisi ise, Cumhuriyetperver olmak bir erdem değil, bence bir tembelliktir. En şefkatli kelimeleri kullanmaya çalışıyorum. Çünkü biz kavramının içini kelepçeyle sıkmış sıkmış son kertesine kadar dışında bırakılan kesimlerin rövanşı diyoruz ya, mesela bundan daha makul bir şey olur mu? Senin bu kadar hayran olduğun cumhuriyetinin eşit yurttaşları olur kardeşim. Bunun en temel manifestosu budur. Bu Cumhuriyet'in izafe edildiği, bunun temsilcileri, Cumhuriyet'in özde yurttaşları ve sözde yurttaşları diye tasnif ediyorlardı çok değil 1 sene önce... Aynı bayrağı hükümet devraldı. O da özde yurttaş sözde yurttaş diyor. Bunun neresi Cumhuriyet? Alın, tepe tepe kullanın.

BEN HİÇBİR ŞEYİ CUMHURİYET'E BORÇLU DEĞİLİM

Biz bundan hiçbir hayır ve bereket görmemişiz ki. Neyini buna borçlu olacakmışız, ben hiçbir şeyi Cumhuriyet'e borçlu değilim. Ben burada ne zaman konuştuysam bedel ödemişim. 50 yaşına gelmişim, ne zaman konuşmuşsam, konuşsalar sürgünler, hapisler, ölümler... Eeee, ben bu Cumhuriyet'in neyinden hayır görmüşüm?

Diğer Haberler