Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Bülbül’den Alevilere açlık grevi çağrısı

Bülbül'den Alevilere açlık grevi çağrısı

10 Kasım 2012 Cumartesi 14:06
Kemal Bülbül, "Alevi toplumunu Yass-ı Kerbela orucunu üç gün öne almaya ve bu canlarla dayanışma için oruç tutmaya davet ediyorum” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD) Genel Başkanı Kemal Bülbül, Alevilere çağrıda bulunarak, “Dünya insanlığı önünde bir trajedi yaşanıyor. Anadil ve tecrit koşullarının giderilmesi için yürütülen açlık grevidir. Cezaevlerinde bulunan inançsal anlamda da bizi temsil edenler için Alevi toplumunu Yass-ı Kerbela orucunu üç gün öne almaya ve bu canlarla dayanışma için oruç tutmaya davet ediyorum” dedi.

HDK 2. Genel Kurulu, parti sunumu ve konuk konuşmaları ile devam ediyor. PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül, ağır bir gündem olduğunu kaydederek, şöyle konuştu: “açlık grevlerine konu olan talepleri tartışmak insanlık dışı bir şey. Bunlara sessiz de kalınamaz. Ucubelerin efendisi kendisini bu konuda açık biçimde ortaya koyarak taleplerle ilgili tavırlarını savcılara talimat vererek ya da bireysel, padişahvari davranarak sürdürüyor. Alevi topluluğu olarak çok temel gündemlerimiz var. HDK’ye de dostlara da çağrı yapmak istiyorum. 75 yıldan sonra Anadolu’dan Kürdistan’a gidip 17 Kasım’da Seyit Rıza’yı anmaya çağırıyorum. Parçalı anmalar olmuştur. Biz ilk defa PSAKD olarak Dersim’e Pir Seyit Rıza’yı anmaya çağırıyoruz. Maraş katliamının yıldönümü geliyor. Maraş’a sokmamak için geçen yıl her türlü zorbalığı yaptılar. 23 Aralık’ta Maraş’ta olacağız. Bu HDK içinde bir görevdir. Madımak’ta kadınlar çocuklar, ozanlar, bağlamamız, deyişimiz, varlığımıza kastedildi. Cumhuriyet tarihi boyunca süren soykırımlardandır. Halen müze olmadı. Tüm yıla yayılmış etkinlikler yapacağız.”

ALEVİLERE AÇLIK GREVİ ÇAĞRISI

Alevilere çağrıda bulunan Bülbül, “Ey Pir Sultan Abdal’a inananlar, 72 millete bir nazarla bakan Hacı Bektaş’a, Hallac-ı Mansur’a, Nesimi’ye, Şeyh Bedrettin’e inananlar ve onların ardılları olan Denizlere, Mahirlere, İbrahimlere, Mazlumlara inananlar, hiç kuşkusuz inancın merkezine insanı koyup, insani değerlere inananlar, dünya insanlığı önde bir trajedi yaşanıyor. Bu anadil ve tecrit koşullarının giderilmesi için yürütülen açlık grevidir. Yassı orucumuz başlayacak. Ey Aleviler, Bu Yass-ı Kerbela orucunu üç gün öne alamaz mısınız? Hak için dilini konuşmak için cezaevlerinde bulunan inançsal anlamda bizi temsil edenler için Alevi toplumunu Yass-ı Kerbela orucunu öne almaya ve bu canlarla dayanışma için oruç tutmaya davet ediyorum. Kemal Pir güncelmiş de biz bunun farkında değilmişiz. Bugün de Kürtler için yaptıkları nedeniyle selamlanması gereken biridir” diye konuştu.

Diğer Haberler