Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Bülent Arınç, Diyarbakır’daki şiddeti savundu

Bülent Arınç, Diyarbakır'daki şiddeti savundu

17 Temmuz 2012 Salı 13:05
Diyarbakır'daki polis şiddeti konusunda Arınç, güvenlik güçlerinin yetkilerini kullandığını ileri sürdü.

Diyarbakır'daki polis şiddeti konusunda Bülent Arınç, BDP'nin suç işlediğini öne sürerek, güvenlik güçlerinin yetkilerini kullandığını söyledi.

DİHA'da yer alan habere göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Ağırlıklı olarak Suriye ile yaşanan krizin ele alındığı toplantı yaklaşık 6 saat 15 dakika sürdü.

Toplantıdan sonra açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Suriye tarafından düşürülen Türk savaş uçağının enkazının çıkarılması ile ilgili faaliyetlerin eksiksiz yürütüleceğini belirterek, ''ABD'de, Felix firmasıyla görüşmeler yapılmış ve anlaşılmıştır. Arama-kurtarma çalışmaları bundan böyle TCG İnebolu gemisinden yürütülecektir.

Bu geminin üzerinde arama ve kurtarmada kullanılacak alet, teçhizat Felix firması tarafından sağlanacak, gemimize monte edilecek ve arama-kurtarma faaliyetleri firma personeli tarafından yürütülecektir'' dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çarşamba günü yapacağı Rusya ziyaretinde Suriye'ye karşı yeni yaptırımların masaya yatırılacağını ifade eden Arınç, BM Güvenlik Konseyi'nde iki önemli ülkede tavır değişikliği başladığını söyledi.

Arınç, bu iki önemli ülkenin Rusya ve Çin olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Öncelikle Çin'de şimdi de yaşanan olaylar sebebiyle Rusya'da Suriye konusunda yandaşlık ya da Suriye'ye karşı arka çıkmak artık terk ediliyor. Sayın Başbakanımızın Çarşamba günü yapacağı Rusya ziyaretinin bu konuda yeni ufuklar açacağını ve Suriye'ye karşı yeni yaptırımların gündeme geleceğini söyleyebilirim." Arınç, büyük parçalar çıkarılırsa uçağın nasıl düşürüldüğüne ilişkin fikir sahibi olunacağını vurguladı.

'Kılıçdaroğlu BAAS partisi ağzıyla konuşuyor'

Esad yönetiminin silahlı güçleri tarafından gerçekleştirilen katliamın konuşulması gerektiğini söyleyen Arınç, "15-20 bin insan hayatını kaybetmiştir. Çocukların başları kesilmiştir, vahşice katledilmiştir. Bu olaylardan Sayın Kılıçdaroğlu'nun haberi yok mudur? Suriye yönetimi ile arası ne kadar iyi olursa olsun Kılıçdaroğlu'nun ağzından bir kınama sözü duymak beklenecektir. Baas Partisi ağzıyla konuşmanın bu sorunun çözümüne hiçbir katkısı olmayacaktır. Başbakanın Rusya ziyaretinin bu konuda yeni ufuklar açacağı, yeni yaptırımlar olacağını rahatlıkla söyleyebilirim" diye konuştu.

'Güney Kıbrıs'ın dönem başkanlığını kabul etmiyoruz'

Toplantıda AB Bakanı Egemen Bağış'ın AB ilişkileri konusunda brifing sunduğunu dile getiren Arınç, Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanı olacağını; ancak bunu Türkiye'nin kabul etmediğini, Bakanlar Kurulu toplantısında ülke olarak atılması gereken adımların ele alındığını ifade etti.

BDP'nin valinin kararını kolaylaştırması gerekiyormuş!

Diyarbakır'da DTK ve BDP'nin yapmak istediği, ancak valilik tarafından yasaklanan "Özgürlük İçin Demokratik Direniş" mitingi ve ardından uygulanan polis şiddetine yönelik konuşan Arınç, konunun Bakanlar Kurulu'nda görüşülmediğini, meselenin saptırılmasına gerek olmadığını iddia etti. BDP'nin mitingine izin verilmeyeceğinin valilik tarafından açıklandığını söyleyen Arınç, buna rağmen BDP'li milletvekillerinin açıklama yaparak kararı yok saymaya davet ettiklerini, açıkça bunun suç olduğunu ve işlendiğini iddia etti. Güvenlik güçlerinin ise, yetkilerini kullandığını, güç aşımı gibi şeylerin de konuşulacağını belirten Arınç, miting öncesi arama taramalarda patlayıcılar bulunduğunu ileri sürdü. Medyada yer alan haberlerin doğru olmadığı kanaatinde olduğunu söyleyen Arınç, BDP'nin valiliğin kararına karşı gelmek değil kolaylaştırıcı tavır takınması gerektiğini ileri sürdü.

Diğer Haberler