Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
’Burası özgürlük meydanıdır’

'Burası özgürlük meydanıdır'

01 Eylül 2012 Cumartesi 18:44
Diyarbakır'daki siyasi parti ve sivil toplum örgütleri tarafından 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle düzenlenen "Demokratik Çözüm ve Müzakere" mitingi on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Olağanüstü önlemlere rağmen kentin dört bir tarafından, ilçelerden ve çevre illerden on binlerce kişi İstasyon Meydanı'nda buluşurken, açılan pankart, döviz ve flamalarla alanda renkli görüntüler oluştu.

Sahnenin arkasında "Onurlu bir barış için demokratik çözüm ve müzakere" yazılı dev pankartın dikkat çektiği mitingde, alanda "Kürt halkının safı belli ya sizin?", "Çatışma değil müzakere, ölüm değil müzakere", "Tecride, operasyona, savaşa karşı barış hemen şimdi", "1 Eylül Dünya Barış Günü Roboski katliamı ile yüzleşme günüdür", "Askeri ve siyasi operasyonlara son" yazılı pankartlar açıldı. Roboski katliamında yaşamını yitirenler, tutuklu Kürt siyasetçiler, Ceylan Önkol ve Uğur Kaymaz'ın fotoğrafının bulunduğu pankartın açıldığı mitingde büyük bir çoşku hakim.

'AKP, Türkiye'yi savaşa sürüklüyor'

Ezanın okunmasıyla müzik kapatılırken, kitle zafer işareti yaparak bekleyişe geçti. Ezanın bitmesi ile birlikte alandan tekrar slogan sesleri yükseldi. Miting, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. Mitingin açılış konuşmasını yapan Tertip Komitesi Başkanı İdris Ekmen, "Savaşın yükseldiği bu günlerde işte Amed, işte Amed halkı barışını sesini ortaya koyuyor. Burası artık İstasyon Meydanı değil barış ve özgürlük meydanıdır. Ortadoğu ise kan gölüne dönmüş durumda, yanı başımızda Suriye halkı birbirini boğazlıyor. Biz barıştan ve kardeşlikten yana tavrımızı koyduğumuz bu dönemde maalesef AKP savaşçı bir dış politika ile Türkiye'yi iç savaşa sürüklüyor. Suriye'de yaşayan Kürtler şimdiye kadar kimliği yoktu. Şimdi demokratik halklarını aldı diye AKP Suriye'ye savaş kışkırtıcılığı yapıyor.

Açılış konuşmasının ardından Dice Fırat Korosu sahne aldı. Koronun seslendirdiği şarkılar ile alandaki coşku büyürken, kitle halaya durdu.

Bu arada mitinge katılması beklenen DTK Eş Başkanı Ahmet Türk'ün rahatsızlığı nedeniyle mitinge katılamayacağı öğrenildi. (DİHA)

Diğer Haberler