Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Kürdistan Kamuoyuna [Sıdkı ZİLAN]
Kürdistan İslami Hareketi (AZADÎ) eski Genel Sekreteri, Evet-Hayır Kampanyası ve diğer konulara ilişkin basın açıklaması yaptı.
Büyükşehir Ramazan’a Hazır

Büyükşehir Ramazan’a Hazır

10 Ağustos 2010 Salı 18:05
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ramazan ayı hazırlıklarını tamamladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ramazan ayı hazırlıklarını tamamladı. Kentin 4 ayrı noktasında kurulacak iftar çadırlarıyla günde 1650 kişiye iftar yemeği verilecek.

Halk sağlığını ve tüketici haklarını korumaya yönelik de denetimler yapılarak bir dizi zabıtai tedbirler alınıyor....

Büyükşehir Belediyesi Ramazan ayıyla birlikte toplumun artan ihtiyaçları doğrultusunda halk sağlığını korumak için gerekli tedbirlerini aldı. Gıda üreten işyerleri, toplu satış yerleri ve tüketim yerlerine yönelik denetimler devam edecek. Tüketimi artan et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, unlu mamullerin üretildiği ve satışlarının yapıldığı yerler, kasap, şarküteri, tatlıcı imalathaneler, pastaneler, lokantalar ve şekerleme türü üreten iş yerlerine rutin şekilde denetimler yapılacak. Denetimlerin yanı sıra marketlerde et ve süt ürünleri ile kuru gıda satışının yapıldığı reyonlarda tüketici haklarını korumak amacıyla kontroller sürdürülecekç

4 yerde iftar çadırı

Her yıl olduğu gibi Büyükşehir Belediyesi bu Ramazan ayında da ihtiyaç sahibi yurttaşları unutmadı. Ekonomik güçten yoksun yurttaşlar için Dağkapı, Batıkent, Ulu Cami ve Dicle Üniversitesi hasta yakınları bekleme salonu olmak üzere dört yerde iftar çadırı kurdu. Günde 1650 kişiye yemek verilecek olan çadırların sağlıklı şekilde, hijyenik koşullarda üretimi ve tüketiminin sağlamasını denetlemek için zabıtalar görevlendirilecek.

Gıda masası oluşturulacak

Büyükşehir Belediyesi ekipleri genel gıda denetimlerinin yanısıra bu yıl kentte ilk kez kurulacak olan “gıda masası” ile birlikte çalışma yürütecek. Bu amaçla İl Tarım Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, Esnaf Sanatkarlar Birliği ve ilgili ilçe Belediyeleriyle birlikte yürütülecek denetim ve kontrol çalışmalarında; unlu mamullerin üretildiği ve satışının yapıldığı işyerlerinde etiket, gramaj, fahiş fiyatlarında, asgari hijyenik ve teknik denetimler gerçekleştirilecektir.

Diğer Haberler