Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Buzlanma ve Don Olayı Uyarısı

Buzlanma ve Don Olayı Uyarısı

30 Aralık 2012 Pazar 09:38
Bölge bulutlu, doğusunun yer yer sisli geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzey kesimlerinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre: ülkenin kuzeydoğusu ile güneybatı kesimlerinde görülecek yağışların, sabah saatlerinde Trabzon'un doğu ilçeleri, Rize, Hopa ve Arhavi çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olmak üzere; genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç bölgelerde ve gece kuvvetli olmak üzere doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Kuzeydoğu kesimlerde 3 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu (poyraz), güneybatı kıyılarımızda güney ve güneydoğu (keşişleme) yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Batı Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (poyraz) yönlerden, Doğu Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeybatı (karayel) yönlerden kuvvetlice (30-50 Km/Saat), Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (poyraz) yönlerden kuvvetli (40-60 Km/Saat) olarak eseceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların, bu sabah saatlerinde Trabzon'un doğu ilçeleri, Rize, Hopa ve Arhavi çevrelerinde yerel olarak kuvvetli (20-50 mm) olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın Marmara ile Batı Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (poyraz) yönlerden, Doğu Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeybatı (karayel) yönlerden kuvvetlice (30-50 Km/Saat), Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (poyraz) yönlerden kuvvetli (40-60 Km/Saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (çatı uçması, ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Sabah ve gece saatlerinde iç bölgelerde ve gece kuvvetli olmak üzere doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi beklendiğinden başta sürücüler olmak koşuluyla ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERE GÖRE HAVA
MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, Çanakkale'nin güney çevreleri, Balıkesir'in Edremit, Burhaniye ve Ayvalık ilçeleri ile sabah ilk saatlerde Gölcük çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın bölge genelinde kuzey ve kuzeydoğu (poyraz) yönlerden kuvvetlice (30-50 Km/Saat) esmesi bekleniyor.
EGE: Parçalı ve çok bulutlu, Kıyı Ege ile zamanla Manisa ve Denizli çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (poyraz) yönlerden kuvvetli (40-60 Km/Saat) esmesi bekleniyor.
AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, zamanla Antalya ve Burdur çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
İÇ ANADOLU: Parçalı, yer yer çok bulutlu, sabah ilk saatlerde Kayseri çevrelerinin hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzeydoğusunda buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.
BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, ilk saatlerde Karabük çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın bölgenin kıyı kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğu (poyraz) yönlerden kuvvetlice (30-50 Km/Saat) esmesi bekleniyor.
ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Çorum dışında bölgenin, sabah saatlerinde kıyı kesimlerinin yağmur ve sağanak, iç kesimleri ile akşam saatlerinde doğusunun karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, sabah saatlerinde Trabzon'un doğu ilçeleri, Rize, Hopa ve Arhavi çevrelerinde yerel olarak kuvvetli (20-50 mm) olması bekleniyor. Rüzgar Doğu Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeybatı (karayel) yönlerden kuvvetlice (30-50 Km/Saat) eseceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.
DOĞU ANADOLU: Parçalı, zamanla çok bulutlu, Ardahan ile öğleden sonra bölgenin kuzeydoğusunun aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde kuzeydoğusunda kuvvetli olmak üzere, bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu, doğusunun yer yer sisli geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzey kesimlerinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BAZI İLLERDE BEKLENEN HAVA
Ankara: Parçalı bulutlu, sabah ve gece saatlerinde yer yer sisli (9)
İstanbul: parçalı ve çok bulutlu (9)
Bursa: Parçalı ve çok bulutlu (13)
Adana: Parçalı bulutlu (18)
Mersin: Parçalı bulutlu (17)
Diyarbakır: Parçalı ve az bulutlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor (8)
Şanlıurfa: Az bulutlu (12)
Van: Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. İl genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor (2) 

Diğer Haberler