Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Cansız, Doğan ve Şaylemez’in Defin Günü Cuma

Cansız, Doğan ve Şaylemez'in Defin Günü Cuma

15 Ocak 2013 Salı 16:16
9 Ocak’ta düzenlenen bir suikast ile katledilen Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez, Cuma günü memleketlerine toprağa verilecek.

9 Ocak’ta düzenlenen bir suikast ile katledilen Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez, Cuma günü memleketlerine toprağa verilecek. Diyarbakır Batıkent Meydanı'nda Perşembe günü saat 11.00'de yapılacak kitlesel cenaze törenin ardından cenazeler memleketlerine gönderilecek.

Paris’teki Kürt Enformasyon bürosunda 9 Ocak’ta katledilen PKK kurucularından Sakine Cansız Dersim’de, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan Maraş’ın Elbistan ve Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez de Mersin’de son yolculuğuna uğurlanacak.

SAKİNE CANSIZ DERSİM'DE TOPRAĞA VERİLECEK

Dersim'e Cuma günü getirilmesi ve toprağa verilmesi beklenen Sakine Cansız’ın cenaze töreni için hazırlıklar son aşamasına geldi. Kent merkezi ise, 3 Kürt kadın siyasetçinin fotoğrafları ile donatıldı.

Törenin ardından Dersim'e getirilecek olan Cansız'ın cenaze töreni için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Cuma günü sabah saat 08.00'de Diyarbakır'dan Dersim'e doğru yola çıkarılacak olan Cansız'ın cenazesi Dersim'in girişinde bulunan Seyitler Köprüsü'nde kitlesel olarak karşılanacak. Dağ Mahallesi'nde bulunan ailesinin evine getirelecek cenaze, burada yapılan anma sonrası omuzlara alınarak Dersim Cem Evi'ne götürülecek. Saat 13.00'da cem evinde gerçekleştirilecek tören sonrası cenaze, tekrar omuzlara alınarak Asri Şehitlik Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Cansız'ın defin edileceği Asri Şehitlik Mezarlığı'nda sabah saatlerinden itibaren kar temizleme çalışmaları devam ederken, cenazenin defin edileceği mezar da hazırlandı. Cansız'ın doğduğu Batman köyü Taxtal mezrasında da yol açma çalışmaları başladı.

Gerçekleştirilecek karşılama töreni için başta BDP Dersim İl Örgütü ve Dersim Belediyesi binaları olmak üzere kentin bir çok yerine siyah bezler ve katledilen 3 Kürt kadın siyasetçinin resimleri asıldı.

FİDAN ELBİSTAN'DA TOPRAĞA VERİLECEK

Fidan Doğan'ın cenaze töreni için hazırlıkların tamamlandığını söyleyen BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, halka Doğan'ın cenaze törenine katılma çağrısında bulundu.

Aydoğan, cenaze töreni için teknik anlamda hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Belde ve köylerde cenaze törenine ilişkin halka bilgi verildiğini kaydetti. Aydoğan, "Doğan'ın cenazesi Cuma günü saat 06.00'da yola çıkarılacak. Urfa, Adıyaman, Malatya, Hatay, Maraş ve Osmaniye İl örgütleri cenaze konvoyuna dahil olacaklar. Ayrıca BDP Eş Genel Başkanımız Gültan Kışanak, BDP Diyarbakır İl Örgütü, BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile çok sayıda milletvekilimiz katılacak. Cenaze Nurhak Dağı eteklerinde bulunan Hançıplak köyünde saat 13.00'te toprağa verilmesi bekleniyor. Tüm halkımıza çağrımızdır. Cuma günü Maraş'ın Elbistan ilçesine bağlı Hançıplak köyünde yapılacak olan cenaze törenine katılmasını bekliyoruz" dedi.

Cuma günü sabah Diyarbakır'dan yola çıkacak olan Doğan'ın cenazesine Urfa, Antep, Hatay, Adana, Adıyaman ve Osmaniye'den de yoğun bir katılım bekleniyor. Cuma günü saat 08.30'da BDP Urfa İl Örgütü Urfa'nın Bozova ilçesinde kitlesel olarak Doğan'ı karşılayacak, daha sonra saat 09.30'da Adıyaman'da cenaze karşılanacak. Doğan Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde BDP Antep ve Hatay İl örgütleri tarafından karşılanacak. Saat 12.00'de Hançıplak köyüne ulaşacak olan Doğan'ın cenazesi saat 13.00'te toprağa verilecek.

LEYLA ŞAYLEMEZ MERSİN’DE TOPRAĞA VERİLECEK

Leyla Şaylemez'in cenaze töreni için hazırlıklar sürüyor. BDP Mersin İl Örgütü Eşbaşkanı Halis Ernarici, halka Şaylemez'in cenaze törenine katılma çağrısında bulundu.

BDP Mersin Eşbaşkanı Halis Ernarici, Leyla Şaylemez için Cuma günü Mersin'de düzenlenecek cenaze törenine ilişkin bilgi verdi. Cenaze töreni için hazırlıkların büyük bir hızla devam ettiğini belirten Ernarici

Perşembe günü Diyarbakır'dan yola çıkacak olan Şaylemez'in cenazesine Hatay, Osmaniye ve Adana'dan da yoğun bir katılım bekleniyor. Cuma günü saat 9.00'da Ceyhan'da kitlesel olarak karşılanacak olan Şaylemez, daha sonra saat 10.00'da Adana'da kitlesel olarak karşılanacak. Adana'dan Mersin'e yola çıkarılacak olan Şaylemez, saat 11.00'de Toroslar ilçesine getirilecek.

Şaylemez, Toroslar ilçesinde bulunan Güneykent Mezarlığı'nda kitlesel olarak son toprağa verilecek.  (ANF)

Diğer Haberler