Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Çatışmalar ve adam kaçırmalar son bulsun!

Çatışmalar ve adam kaçırmalar son bulsun!

08 Ağustos 2012 Çarşamba 16:06
Mazlum Der Diyarbakır Şubesi, kaçırılan 3 askerin aileleriyle basın toplantısı düzenleyerek kaçırılan herkesin serbest bırakılmasını, çatışmalar ve adam kaçırmaların son bulmasını talep etti.

6 Ağustos Pazartesi günü izinden dönüp birliklerine gitmek amacıyla otobüsle seyahat eden 3 asker, Diyarbakır-Bingöl karayolunda yol kesen PKK`lilerce kaçırıldı. Askerlerin aileleri de Mazlum-Der`e başvurarak yardım talebinde bulundu.

Ziyarette basın açıklaması yapan Mazlum-Der Diyarbakır Şube Sekreteri Av. Nurettin Bozkurt, kişinin can güvenliğini, seyahat özgürlüğünü sınırlayan ve hatta ortadan kaldıran bu eylemin, savaş çatlağını daha da derinleştirdiğini söyledi.

Bozkurt, "PKK tarafından değişik tarihlerde alıkonulan asker, polis, kaymakam adayı ve AKP Gürpınar İlçe Başkanı henüz serbest bırakılmamıştır. Kaçırıldıkları günden bu yana ailelerin ızdırabı artar iken bu alıkonulmalara yenilerinin eklenmesi, acılı ailelere yenilerinin katılmasına ve barışa dair umutlarımızın tükenmesini sonuçlayan son 1 yıldır yaşanan ağır çatışmalı sürecin toplumun tüm kesimlerini içine almasına neden olmaktadır" ifadelerini kullandı.

Çatışmalı ortamın genç hayatların kıyımına neden olduğunu belirten Av. Nurettin Bozkurt, "Uzun bir süredir Türk Silahlı Kuvvetleri`nce ülkenin güneydoğusunda özelikle Hakkâri ve civarında devam ettirilen operasyonlar ile PKK tarafından son dönemde gerçekleştirilen eylemlerde onlarca genç hayat hakkından mahrum kalmıştır. Akabinde Malatya Süngü`de, Muğla`da, Kütahya ve İstanbul Ayazağa`da Kürtlere yönelik gerçekleştirilmek istenen linç girişimleri, bizleri çatışmalı ortamın günbegün birlikte yaşama düşüncesini nasıl ortadan kaldırdığına şahit kılmaktadır. Öte yandan Şemdinli ve Çukurca`da devam eden çatışmalar nedeniyle 90`lı yılları hatırlatırcasına 90`dan fazla hanenin evini ve hayvanlarını bırakarak göç etmesi savaşın acı yönlerinden birini daha ortaya koymaktadır" dedi.

Mazlum-Der olarak, telafisi imkânsız ve önlenmesi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkmadan operasyonların durdurulmasını ve PKK`nin eylemlerine son vermesini talep eden Bozkurt, "Barışa bir nebze olsun katkı sağlaması için dün alıkonulan 3 asker de dâhil olmak üzere PKK tarafından alıkonulan herkesin serbest bırakılmasını talep ediyoruz" dedi.

Acılı asker ailesinden Fatma ve Burhan Çaçan, yetkililere seslenerek evlatlarına bir an önce sağ salim kavuşmak istediklerini söylediler.(İLKHA)

Diğer Haberler