Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Celadet Bedirxan Derneği ’X’ nedeniyle kapatıldı

Celadet Bedirxan Derneği 'X' nedeniyle kapatıldı

07 Aralık 2012 Cuma 12:04
Mir Celadet Bedirxan Kültür-Sanat ve Tarih Derneği, 'x' harfi nedeniyle, "Dernekler defterlerinde ve kayıtlarında ve Türkiye Cumhuriyetinin resmi kurumlarıyla yazışmalarında Türkçe kullanılır" gerekçesiyle mahkemece kapatıldı.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde iki yıl önce kurulan Mir Celadet Bedirxan Kültür-Sanat ve Tarih Derneği, derneğin isminde yer alan 'x' harfi nedeniyle, Dernekler Kanunu'nun 31. maddesinde yer alan "Dernekler defterlerinde ve kayıtlarında ve Türkiye Cumhuriyetinin resmi kurumlarıyla yazışmalarında Türkçe kullanılır" ifadeleri gerekçe gösterilerek mahkemece kapatıldı.

AKP'nin 'ileri demokrasi' örneklerine bir yenisi daha eklendi. Başbakan Erdoğan'ın sık sık dile getirdiği "Kürtçeyi serbest bıraktık. 24 saat yayın yapan Kürtçe TRT 6 kanalı var" sözlerinin aksine, Cizre'de kurulan derneğin isminde 'x' harfi olması nedeniyle, Mir Celadet Bedirxan Kültür-Sanat ve Tarih Derneği mahkemece kapatıldı.

İki yıl önce Cizre'de açılışı yapılan ve tabelası asılan derneğin isminde yer alan 'x' harfi nedeniyle 5253 sayılı Dernekler Kanunu'nun 31. maddesi gerekçe gösterilerek dernek kapatıldı.

Şırnak Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü tarafından, Mir Celadet Bedirxan Kültür-Sanat ve Tarih Derneği'ne derneğin kurulmasından 6 ay sonra gönderilen yazıda, Dernekler Kanunu'nun 31. maddesinde yer alan "Dernekler defterlerinde, kayıtlarında ve Türkiye Cumhuriyetinin resmi kurumlarıyla yazışmalarında Türkçe kullanılır" ibaresi nedeniyle dernek isminde yer alan 'Bedirxan' isminin 'Bedirhan' olarak değiştirilmemesi halinde haklarında savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı belirtilmişti.

Dernek yöneticilerinin 'x' harfini kullanmaya devam etmeleri ardından, Şırnak Valiliği tarafından Asliye Hukuk mahkemesinde derneğin kapatılması istemiyle açılan dava sonuçlandı.

Mahkeme, "Dernekler defterlerinde, kayıtlarında ve Türkiye Cumhuriyetinin resmi kurumlarıyla yazışmalarında Türkçe kullanır" maddesini gerekçe göstererek derneğin kapatılmasına karar verdi. Mahkeme kararı ardından Mir Celadet Bedirxan Kültür-Sanat ve Tarih Derneği yöneticileri tabelayı indirerek derneği kapattı.

CEGERXWİN'E DE KAPATMA VERİLMİŞTİ

"Kürtçe'yi özgürleştirdik" sözleri ile sık sık propaganda yapan AKP iktidarında en son bu yılın Temmuz ayında, Diyarbakır'da bulunan Cegerxwin Gençlik ve Kültür Merkezi ve Kürtçe isimlerden oluşan 19 parkın ismi yasaklanmıştı.

Kayapınar Kaymakamlığı'nın Belediye Meclisi'nin aldığı kararı iptal için İdare Mahkemesi'ne açtığı davada, mahkeme "Cegerxwin" isminin Türk Dil Kurumu sözlüğünde bulunmadığını ve yabancı dil kurallarına göre teşkil edildiğini belirterek ismin yasaklanmasına hükmetmişti. Mahkeme aynı şekilde 19 parka verilen ve çoğu Kürtçe isimlerin de iptal edilmesini kararlaştırdı.

4 yıl önce kurulan ve bünyesinde verdiği tiyatro, keman, gitar, şan, müzik, bilgisayar gibi onlarca dalda binlerce kişiye eğitim-öğretim hizmeti sunan Kayapınar Gençlik ve Kültür Merkezi'nin ismi Belediye Meclisi kararı ile 4 Şubat 2009 tarihinde "Cegerxwin Gençlik ve Kültür Merkezi" olarak değiştirildi.

İsmin onayı için karar ilçede en üst düzeyde mülki amir olan Kaymakamlığa gönderildi. Kaymakamlık bu ismi uygun görmeyerek Belediye Meclis kararını iade etti.

Belediye Meclisi 11 Eylül 2009 tarihinde de aldığı oybirliği kararı ile "Cegerxwin" ismini yeniden onaylayarak Kaymakamlığa gönderdi.

Belediye Meclisi'nin ikinci kararı ardından Kaymakamlık, yürütmenin durdurulması için 1.İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme, 31 Temmuz 2006 tarih ve 26245 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren adres, ve numaralamaya ilişkin yönetmeliğin ad veya numara verilmesinde uyulması gereken esaslar başlıklı 24. maddesinde yer alan " ...Mahalle, sokak, cadde, bulvar, meydan ve benzeri yerlerin adları, Anayasanın temel ilkelerine, yürürlükteki mevzuata, genel ahlaka aykırı, ayrımcılığa ve bölücülüğe yol açabilecek nitelikte tespit edilemez. Yabancı dil kurallarına göre teşkil edilmiş kelime ve ifadeler ile çirkin, müstehcen ve gülünç adlar konulamaz. Yabancı ülke mensuplarının isimleri verilmeden önce Dışişleri Bakanlığı'nın uygun görüşü alınır" ifadelerine atıfta bulunarak yürütmeyi durdurdu.

Mahkeme ayrıca, Türk Dil Kurumu Başkanlığı'nın 23 Mayıs 2011 tarih ve 2440 sayılı yazısını dikkate alarak 'Cegerxwin' isminin Türkçe olmayan, Türk Dil Kurumu sözlüğünde bulunmayan ve yabancı dil kurallarına göre teşkil edilmiş bir kelime olduğunu belirterek, bu ismin Gençlik ve Kültür Merkezi'ne verilemeyeceğine hükmetti.

1.İdare Mahkemesi'nin 'Cegerxwin' ismini yasaklaması ardından, Belediye avukatları konuyu Danıştay'a götürdü. Belediye avukatları ayrıca, yine Kayapınar Kaymakamlığı'nın şikayeti üzerine yine mahkemece yasaklanan Zembilroş Park, 33 Kurşun Parkı, Derwêşê Ewdi Parkı, Nefel Parkı, Daraşin Parkı, Bêzar Parkı, Ciwan Parkı, Sosin Parkı, Jiyanan Azad Parkı, Aşîtî Parkı, Yek Gûlan Parkı, Beybun Parkı, Şilan Parkı, Roşna Parkı, Rojbîn Parkı, Rojda Parkı, Berfîn Parkı ve Roşan Parkı gibi isimler içinde Danıştay'a başvurarak, mahkeme kararına itiraz etti.

Nudem ATEŞ - ANF

Diğer Haberler