Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Cenazeleri parasızlık nedeniyle rehin kaldı

Cenazeleri parasızlık nedeniyle rehin kaldı

11 Eylül 2012 Salı 10:51
Çoğu Suriyeli Kürt olan 61 mültecinin cenazesi parasızlık yüzünden rehin kaldı.

Zorba devletlerden kaçarak geldikleri Türkiye’de, Ege sularında boğulan ve çoğu Suriyeli Kürt olan 61 mültecinin cenazesi parasızlık yüzünden rehin kaldı. Son paralarını insan tacirlerine kaptıran mültecilerin cesetlerini almaya gelen aileler, duyarlı kamuoyuna seslenerek kendilerine yardım etmesini istedi.

Son kuruşlarıyla gömüldüler

İzmir’deki tekne faciasında hayatını kaybeden mültecilerin Suriye’den gelen aileleri cenazelerini almak için Bayraklı Adli Tıp Kurumu’na gelerek canazeleri teşhis etmeye başladı. Cenazeleri teşhis eden aileler, cenazeleri ülkelerine götürmek için ekonomik durumlarının olmadığını belirterek, cenazelerin götürülmesi için yardım edilmesini istedi. Qamişlo, Serêkanî, Amûdê, Hasekî kentlerinden gelen mültecilerin aileleri, Adli Tıp Kurumu önünde bekleyişleri sürerken, İHD İzmir Şubesi ve Mülteci-Der yöneticileri de destek verdi. Öte yandan yaşamını yitiren 20’yi aşkın mültecinin ise henüz tespiti yapılmadığı öğrenilirken, cenazelerin Buca, Narlıdere ve Tepecik’te bulunan morglarda tutulduğu bildirildi.

Korkudan Filistinli oldular

Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nden Türkiye’ye gelen yetkililer ise, savcılıkla görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu. Burada konuşan Konsey üyesi Dijwar Keleş, tekne faciasında yaşamını yitiren ve sağ kurtulan mültecilerin büyük bir çoğunluğunun Suriye’deki Esad zülmünden kaçan kişilerden oluştuğunu belirtti. Keleş, “Türkiye hükümeti Filistinlilere daha müsamahalı davrandığı için gözaltındakiler kendilerini Filistinli olarak tanıtmış. Ancak çok büyük bir kısmı Suriyeli Kürtlerden oluşuyor” diye konuştu. Türkiye’ye yeni geldikleri için henüz resmi görüşmelerde bulunamadıklarını dile getiren Keleş, İzmir Valiliğiyle görüşüp cenazelerin uçakla Riha’ya (Urfa) oradan Karayoluyla Suriye’ye götürülmesi için yardım talep edeceklerini söyledi. Faciadan sağ kurtulan ve İzmir Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü Işıkkent Misafirhanesi’nde gözaltında bulunan 43 mülteciye iyi davranılmasını talep eden Keleş, “Biz gözaltındakilere sorulmasını istiyoruz. Kamplara mı gitmek istiyorlar, yoksa Suriye’ye mi dönmek istiyorlar” dedi.

‘Cenazeye 750 TL istiyorlar’

Faciada 3 yakınını kaybeden ve Amûdê kentinden gelen Mûhammed Alî, yakınlarını kendi topraklarında defnetmek istediklerini belirterek, “Ancak cenazelerin Urfa’ya götürülmesi için kişi başına 750 TL para isteniyor. Buraya gelen ailelerin çoğu yoksul, buraya gelecek parayı zor buldular. 10 yakınını kaybedenler ne yapacak, bu kadar parayı nereden bulucak, buradaki duyarlı herkesten yardım bekliyoruz.”dedi. BDP İzmir İl başkanı Fuat Mikailoğlu, mültecelerin ailelerine yardım etmek amacıyla bir komisyon oluşturduklarını belirterek, çeşitli temaslarda bulunduklarını söyledi.(DİHA)

Diğer Haberler