Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Cennet Kadınlarının En Üstünlerinden Hz. Asiye

Cennet Kadınlarının En Üstünlerinden Hz. Asiye

06 Mayıs 2012 Pazar 17:27
Nil kraliçesi Âsiye, itaatinin ve sadakatinin karşılığında Allah Teâlâ`nın indinde has bir makama ulaşmıştır.

Nil kraliçesi Âsiye, itaatinin ve sadakatinin karşılığında Allah Teâlâ’nın indinde öylesine has bir makama ulaşmış ki, Hz. Resul-i Ekrem (s.a.v) şöyle buyurmuşlardır:

“Cennet kadınlarının en üstünleri Hatice Binti Huveylid, Fatıma Binti Muhammed, Meryem Binti İmran, Firavun Zevcesi Âsiye Binti Muzahimdir.” (Ahmed B. Hanbel, Müsned)

Mısır’da Firavunun zulmü altında yaşayan İsrailoğulları vaad edilmiş topraklara yetişmek ve Firavunun zulmünden kurtulmak için çok mücadele ettiler. Firavun onlardan bazılarını köle, bazılarını hizmetçi ve bazılarını da amele olarak çok zor işlerde çalıştırıyordu. Gördüğü bir rüya üzerine İsrailoğullarının doğan erkek çocuklarını öldürtüyordu. Hz. Musa kurtuldu ve Firavun’un sarayında Hz. Asiye tarafından büyütüldü. Aradan yıllar geçti Hz. Musa Peygamberlik davasıyla ortaya çıkınca ilk iman edenlerden biri de Hz. Asiye oldu.

İbnü’l-Esîr’e göre O'nun iman etmesine vesile olan olay şöyledir; sarayda bulunan bir hizmetçi kadın iman edince onu fırına atarlar, ruhu melekler tarafından yükselince Hz. Asiye onu görür ve bunun üzerine iman eder. Taberi tefsirine göre ise; Hz. Musa, sihirbazlara karşı galip gelince Hz. Asiye iman eder.

Hz. Asiye’nin iman etmesi üzerine dehşete düşen Firavun ne yapacağını şaşırır. Hz. Asiye her şeye hazırdır, zira kardeşleri her gün zulüm ve işkence görüyordu ve kendisi bütün bunları müşahede ediyordu. Firavun, hanımını çok seviyor ve ona saygı gösteriyordu. Önce kraliçesi Hz. Asiye’yi inancından vazgeçirmek için nasihat etmeye çalışır, çeşitli hileler deneyerek onu geri döndürmek ister. Bazen tatlı laflarla bazen de tehditlerle onu kandırmaya çalışır. Lakin Hz. Asiye davasından vazgeçmez. Bunun üzerine O'nun kırbaçlanması emrini verir. İşkence yapıldığı bir sırada yanına giderek dininden dönmesi için çaba sarf eder.

Bu yolla O'nu inancından döndüremeyen Firavun, güneşin altına dört kazık dikilmesini ve Hz. Asiye’nin bunların arasına elleri ve ayaklarından olmak üzere bağlanmasını emreder.

Sonunda göğsü üzerine çok ağırca bir taş bırakılır. Hz. Asiye’nin çektiği işkenceleri görerek davasından vazgeçsin diye Hz. Musa’nın kendisini görmesine izin verilir. O'nu gören Hz. Asiye sorar:

- Ey Musa! Söyle bana, Rabbim benden hoşnut mu, yoksa bana kızgın mı?”
 
Hz. Musa:

- Ey Asiye! Göklerin melekleri senin yolunu gözlüyor, Yüce Allah seninle iftihar ediyor... Rabbim buyurdu ki, sen ne istersen o muhakkak sana ihsan edilecektir.
 
Hz. Asiye Kur'an-ı Kerim'de şöyle tanıtılıyor:

“Allah, inananlara da Firavun’un karısını misal gösterdi. O: “Rabbim! Bana katında, cennette bir ev yap; beni Firavun’dan ve onun (kötü) işinden koru ve beni zalimler topluluğundan kurtar! demişti.” (Tahrim Sûresi,11)

Hz. Asiye’nin duası kabul edilir ve şehid olarak canını verir.
 
Said Yahya / Doğruhaber

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
30 Ocak 2017 Pazartesi 13:29
04 Aralık 2016 Pazar 01:35
05 Kasım 2016 Cumartesi 22:49
22 Ekim 2016 Cumartesi 10:55
04 Ağustos 2016 Perşembe 09:17
07 Temmuz 2016 Perşembe 09:20
04 Temmuz 2016 Pazartesi 15:04
28 Haziran 2016 Salı 08:27
22 Haziran 2016 Çarşamba 09:27
03 Haziran 2016 Cuma 17:11