Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Ceylanpınar’daki Sığınmacıların Durumu Kritik

Ceylanpınar'daki Sığınmacıların Durumu Kritik

19 Kasım 2012 Pazartesi 08:47
"Suriye Kürtleri ve Halkıyla Dayanışma Komitesi" üyesi Av.Sıdkı Zilan, " Ceylanpınar ve bölge genelindeki Suriyeli sığınmacılar için "acil yardım" çağrısı yaptı.

Dün (pazar günü), Diyarbakır'daki "Süriye Kürtleri ve Halkıyla Danayışma Komitesi"nden bir heyet Ceylanpınar'daki durumu yerinde görmek için ilçede incelemelerde bulundu.

Av.Sıdkı ZİLAN'ın da bulunduğu heyet, Ceylenpınar Belediye Başkanı İsmail Aslan, Bil Eğitim Der yetkilileri ve Muhtar A.Rahim Çevik'in yanısıra, göçmenlerle de görüştü.

Binlerce sığınmacının resmi kayıtlarının yapılmadığı, Kaymakamlık ve Belediye hizmetlerinin yoğun sığınmacı sayısı nedeniyle yetersiz kaldığını gözlemleyen heyet, bu sıkıntıları kamuoyu ve yetkililere ileteceklerini söylediler.

Heyette bulunan ve "Suriye Kürtleri ve Halkıyla Dayanışma Komitesi" üyesi olan Sııdkı Zilan, haberdiyarbakır'a yaptığı açıklamada, "maalesef, Serê Kani hadisesi üzerinden iki hafta geçmiş olmasına rağmen, binlerce sığınmacının resmi kayıtları yapılmamış, mahallelerde, parklarda halkın yardımalrıyla ayakta durmaya çalışmaktadırlar. Belediye ve Kaymakamlık arasındaki koordinasyon arzu eidlen düzeyde değil. Israrlarımıza rağmen, İlçe Kaymakamı yoğunluğunu gerekçe göstererek bizimle görüşmedi. Aç ve açıkta olan sığınmacı sayısı azımsanmayacak sayıdadır. STK'lar ve yerel dernekler yardım etmekte ama onların da imkanalrı kısıtlıdır, acil yardım yapılması ve yerel derneklerin desteklenmesi gerekmektedir." dedi.

Serêkani-Resulayn hadisesi hakkında görüşlerini sorduğumuz  Av. Sıdkı Zilan, "iki hafta önce 700 veya 800 dolayında silahlı militan Türkiye'den Serikani'ye giriş yapıyor, burada az sayıdaki Esad askerleiryle çatışıyor, sonrasında ise havadan bombalama olayı yaşanıyor. İlk gün beşbin, sonraki iki günde toplamn onbin kişinin Ceylanpınar üzerinden Türkiye'ye sığındığı söyleniyor. Serikani'de ciddi bir sorun yok iken, Türkiye'nin siyasi sebeplerle ve özellikle Suriye Kürtlerinin mevzi kazanmaması için silahlı militanları Serikani'ye soktuğu kanaati hakimdir. Oysa Suriye Kürdistan'ı tüm Suriyeliler için bir sığınak durumundadır. Araplar, Suryaniler, Ermeniler ve herkes için bir sığınaktır. Savaşın Suriye Kürdistan'ına sıçratılması doğru olamdığı gibi, kimsenin faydasına da değildir. Yangını söndürmek esas olmalı, yaymak değil" diye konuştu.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları