Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
’Cezaevi insani koşullardan uzak’

'Cezaevi insani koşullardan uzak'

18 Haziran 2012 Pazartesi 00:05
CHP İstanbul milletvekili 13 mahkumun hayatını kaybettiği Urfa Cezaevindeki incelemelerinden sonra yaptığı açıklamada cezaevinin insani koşullardan uzak olduğunu söyledi.

Cezaevinde buguün incelemelerde bulunan Tanrıkulu Başsavcı, Emniyet Müdürü, cezaevi yetkilileri, tutuklu olan BDP Milletvekili İbrahim Ayhan ve yangından yaralı kurtulan tutuklulardan Vedat Taştan ile görüştü.

Çıkışta gazetecilere açıklama yapan Sezgin Tanrıkulu, Şanlıurfa Cezaevi'nin çok ağır ve insani olmayan koşullara sahip olduğunu ve bu sorunun yıllardır sürdüğünü ifade etti. Mahkumların yatak ve temizlik gibi ihtiyaçlarını karşılayamadığını söyleyen Tanrıkulu, şöyle dedi: "Ben olayın meydana geldiği koğuşu inceleyemedim. Ancak, Bu konuda defalarca başvuru yapılmasına rağmen hiçbir gelişme olmamış ve maalesef edindiğim rakamlara göre 375 kişilik cezaevinde bin 57 tutuklu ve hükümlü barınıyor."

Cezaevinin kamera sistemi ve yangın alarmının bulunmadığını da aktaran Tanrıkulu, olası yangınların duman kokusu ile tespit edildiğini kaydetti. Cezaevinde şu anda 200 hükümlü, 800 tutuklu bulunduğunu da anlatan Tanrıkulu, insanların tutukluluk şekli ve sürelerine ilişkin yasal düzenlemelerin hızlandırılması gerektiğini belirterek, "Burada tutuklu insanlar olumsuz şartlarda insani olmayan koşullarda yaşamlarını yitirdi. Henüz haklarında karar verilmemiş insanlar burada insanlık dışı koşullarda yaşıyor" dedi.

Diğer Haberler