Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır’da

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır’da

26 Ekim 2012 Cuma 13:21
Diyarbakır’da havaalanında partililerce karşılanan CHP Lideri ilk temaslarına Büyükşehir Belediyesinden başladı

Artan şiddet olayları, açlık grevleri nedeniyle sancılı günler yaşayan Diyarbakır’da havaalanında partililerce karşılanan CHP Lideri ilk temaslarına Büyükşehir Belediyesinden başladı.

Belediye Başkanı Osman Baydemir’in davetlisi olarak Belediye binasında kahvaltı yapan Kılıçdaroğlu’na burada Kürtçe Sözlük hediye edildi.

Diyarbakır’a ilk olarak 1970li yıllarda geldiğini açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu, kentin uygarlıklara beşiklik yapmış önemli bir kültürel simge olduğunu söyleyerek; ” Diyarbakır’ın son yıllarda yaşadığı acıları derinden hissediyoruz. Halkla inatlaşmanın, onunla kavga etmenin bir yönetme anlayışı olmaktan çıkması lazım. Türkiye’nin bütünlüğü içinde birbirimize kültürümüze saygı anlayışı içinde barış ve kardeşlik içinde yaşamamız lazım. Ortak noktalarımız var. Bayrak ortak noktamız Türkiye Cumhuriyet ortak değerimiz. ortak değerlerimize saygı anlayışı içinde farklılıklarımızı özgürce yaşamalıyız. CHP olarak biz anadil yasağının kaldırılmasını mecliste ilk teklif eden partiyiz. Bu konuda çok samimiyiz.

Biz Diyarbakır’ı seviyoruz, Diyarbakırlıyı seviyoruz. ama burada Diyarbakırlılara bir kırgınlığımı da ifade etmeliyim.

Tayyip Erdoğan seçimden önce buraya geldi ve hapishane sözü verdi Diyarbakırlılar da gidip ona oy verdiler. Dünyada herhalde halkına hapishane vadeden siyasetçinin o halktan oy aldığı tek ülkeyiz. ben bunu içime sindiremiyorum. Bunu anlamakta zorluk çekiyorum” diye konuştu.

Belediye Başkanı Osman Baydemir’de karşılık olarak ” önümüzdeki seçimlerde Diyarbakırlılar bunu değerlendirecektir.” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun beraberinde CHP Genel Başkan yardımcıları Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu, Milletvekilleri Oğuz Oyan, Ali Rıza Öztürk ve Engin Altay da Diyarbakır ziyaretinde yer alıyor.

Diğer Haberler