Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
CHP: MİT Müsteşarı Öcalan’la Görüştü

CHP: MİT Müsteşarı Öcalan'la Görüştü

25 Ağustos 2010 Çarşamba 13:22
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan'ın, İmralı’da tutuklu bulunan PKK lideri Öcalan ile 20 Temmuz’da görüştüğünü iddia etti.
Anka Ajansı'nın haberine göre Seyhan, Fidan'ın İmralı'ya giderken olağanüstü gizlilik önlemleri aldığını söyledi. Seyhan “MİT Müsteşarı'nın İmralı'ya giderken kayıt altında olmasın diye hava aracı kullanmadığı, deniz aracı kullandığı ve İmralı'ya giriş çıkışların kameralar dahil tüm kayıt cihazlarının kapatıldığı yönünde ciddi bilgiler ve kaynaklardan edindiğim somut bilgiler var" dedi.

Seyhan, konuyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesine de yanıt alamadığını söyledi. Erdoğan'ın, bu iddiaları yanıtlamasını isteyen Seyhan, şöyle konuştu:

"Öcalan ile hükümet arasında bir pazarlığın aracı olarak MİT Müsteşarı mı kullanılmıştır? Eğer bu sorular aydınlığa kavuşturulmazsa, önergeme yanıt verilmezse, zannediyorum hükümet son derece perişan bir duruma düşer. Görüşme konusundaki giriş ve çıkış detaylarını açıklarım. Bu konuda kaynaklarıma güveniyorum."

Kürdistan Topluluklar Birliği - Koma Civakên Kurdîstan (KCK) Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, geçtiğimiz günlerde, ateşkes kararının devletin Öcalan'la kurduğu temas sonucunda alındığını açıklamıştı.

Muhalefetin sert tepkisinin ardından, Başbakan Erdoğan, "Hükümet değil ama devlet gerekirse görüşür" derken; Cumhurbaşkanı Gül Abdullah Gül de gerektiğinde diplomasinin de devreye girebileceğini söylemişti.

KCK, 13 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, 20 Eylül 2010'a kadar geçici ateşkes kararı aldığını duyurmuştu.

AKnews

Diğer Haberler