Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
CHP’nin Raporu Tüm Kurumlarda

CHP'nin Raporu Tüm Kurumlarda

22 Ağustos 2010 Pazar 12:59
CHP Parti Meclisi üyesi Mesut Değer, daha önce hazırlayarak parti yönetimine sunduğu Kürt Raporunu kitap olarak yayınladı.
Anamuhalefet partisi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) üyesi Mesut Değer, daha önce hazırlayarak parti yönetimine sunduğu Kürt Raporunu kitap olarak yayınladı. Değer, Kürt sorununa çözüm öneren kitabını Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Genelkurmay'ın da aralarında bulunduğu tüm kamu kurumlarına gönderdi.

Değer, CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesiyken Baykal döneminde parti yönetimine sunduğu ancak partinin resmi raporu haline gelmeyen Kürt raporunu kitap haline getirdi. Değer, AKnews'e yaptığı açıklamada kitabı 10 bin adet bastığını, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Emniyet Genel Müdürlüğü'nün de aralarında bulunduğu tüm kamu kurumlarına, siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine ve aydınlara gönderdiğini söyledi. Değer, raporu sorunun çözümüne katkı sunması amacıyla hazırladığını belirterek, Pazartesi ya da Salı günü Diyarbakır'da düzenleyeceği bir kokteylle kitabın tanıtımını yapacağını bildirdi.

352 sayfadan oluşan “Kürt sorunu mu?” başlıklı kitapta Değer'in hazırladığı Kürt Raporunun tam metninin yanı sıra bölgenin ekonomi, ticaret, sağlık ve eğitim açısından içinde bulunduğu duruma ilişkin ayrıntılı istatistik ve verilere de yer verdi.

Değer, raporunda öncelikle çatışmasızlık ortamının sağlanması için PKK'nin silahlı güçlerini sınır dışına çekmesi ve operasyonların durdurulması; ardından genel af ilan edilmesini öneriyor. Değer, raporunda, “Siyasi Partiler Yasası değiştirilerek parti faaliyetlerinde Kürtçe'nin de kullanılabilmesine olanak sağlanması, Kürtçenin seçmeli ders olması, özel kanalların Kürtçe yayın yapabilmesi, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, koruculuğun kaldırılması, yeni bir anayasa yapılması, Türkiye'nin Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile iyi ilişkiler geliştirmesini” istiyor.

Değer'in, ilk olarak AKnews'in kamuoyuna duyurduğu raporu, geçtiğimiz Ekim ayında CHP parti yönetimine sunulmuş anacak MYK'da onaylanmadığı için resmiyet kazanmamıştı.

AKnews

Diğer Haberler