Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
CIA Yemen’de Katliam Yapacak!

CIA Yemen’de Katliam Yapacak!

20 Nisan 2012 Cuma 10:50
CIA Başkanı David Petraeus, Yemen’de düzenlenen insansız hava araçları operasyonlarında "kimlik tespiti olmadan" vurma izni istedi.

CIA Başkanı David Petraeus, El Kaide ile savaşta ABD'nin öncelikler listesinde hızla yükselen Yemen’de düzenlenen insansız hava araçları operasyonlarında "kimlik tespiti olmadan" vurma izni istedi.

Petraeus'un İHA operasyonlarına izin veren kanunun şüpheli hedefleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi içeren talebi, Ulusal Güvenlik Konseyi'ne sunuldu. Eğer izin çıkarsa ABD ordusu, hedef olacak kişinin kimliğini öğrenmeden sadece El Kaide militanları ile bağlantısını gösteren delillere dayanarak İHA saldırıları yapabilecek.

ABD, uluslararası hukuka uygunluğu tartışılan İHA operasyonlarında sivilleri öldürmekle suçlanıyor. Birçok uzmana göre eğer Petraeus'un isteğine izin çıkarsa ölen sivil sayısı çok daha artacak.

Kuzeyde isyancı Şiilerle, güneyde ayrılıkçılarla ve yoksullukla boğuşan Yemen El kaide ile Amerika arasında zor günler geçiriyor. Irak ve Afganistan’dan sonra Yemen resmen üçüncü bir savaş cephesi haline gelmiş durumda.

Yemen son 20 yıldır 1990’da Saddam Hüseyin’in ordusunu Kuveyt’ten çıkarmak için verilen ABD öncülüğündeki savaşa destek vermeyi reddettiği için bir milyon Yemenli işçinin Suudi Arabistan tarafından sınırdışı edilmesinden bu yana istikrarsız bir halde.

El Kaide örgütüyle ilişkili Ensar el Şeria adlı örgüt, son bir yıldır ülkede etkisini artırırken, Yemen'de aşiretlerin ağırlıkta olduğu Şebva, Abyan ve Marib vilayetlerinde son yıllarda ABD insansız uçaklarla düzenlenen saldırılarda çok sayıda sivil hayatını kaybetti.

Yemen hükümeti, El Kaide’nin peşine düşmeye hevesli olduğunu ABD’ye göstermek için elinden geleni yapacak gibi görünüyor. Fakat İran desteklki Sada’daki Şiilerle iç savaş; ve güneyde Yemen’in 1990’da birleşmesinin iyi sonuçlar vermemesinden duyulan rahatsızlığın ateşlediği ayrılıkçılık gibi sorunlar Yemen’in karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlar arasında bulunuyor.

ANF

Diğer Haberler