Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Çin, Kur`an Okuyan Çocuğu İşkenceyle Şehid Etti

Çin, Kur`an Okuyan Çocuğu İşkenceyle Şehid Etti

27 Mayıs 2012 Pazar 10:39
Gizlice dini eğitim alan 12 yaşındaki Doğu Türkistanlı çocuk, polis işkencesinde can verdi.
Doğu Türkistan`ın Korla şehrinde adı açıklanmayan bir din aliminin evinde Kur'an-ı Kerim öğrenmek için bulunan ve Çin polisince gözaltına alınan 12 yaşındaki Mirzahid, polis merkezinde işkence altında can verdi.

Mirzahid, geçtiğimiz hafta pazar günü Çin polisince gözaltına alınmıştı. Ertesi günü Mirzahid`in annesine telefon eden polis, oğlunun intihar ettiğini belirterek, cenazesini almasını istedi.

Polisin, annesine verdiği bilgiye göre, 12 yaşındaki Mirzahid, başını nezarethane duvarlarına vura vura intihar etti. Polis, Mirzahid`in annesinden cesedi teslim aldıktan sonra, ölümü etrafa duyurmadan defnetmesini de istedi. Çin işgal yönetiminin ağır baskı ve tehditleri üzerine Mirzahit, 22 Mayıs günü gizlice toprağa verildi. Defin esnasında da hazır bulunan Çin polisi, mezar başında Kur`an okunmasına dahi izin vermedi.

ABD`den yayın yapan Hür Asya Radyosu, Mirzahid`in aslen, Kuçar şehrinin Şayar ilçesinden olduğunu, babasının ise 11 sene önce Suudi Arabistan`a iltica ettiğini belirtti. Mirzahid`in babasının talebiyle Korla şehrindeki bir din aliminden eğitim aldığını kaydeden radyo, Mirzahid ile birlikte aynı gün bir talebenin ve bunlara ders veren alimin de gözaltına alındığını, onların durumunun ise belli olmadığını kaydetti.

Dünya Bülteni`nde yer alan habere göre, geçen Mart ayında Korla şehrinin Tovarçı köyünde Uygur direnişçiler ile Çin polisleri arasında çıkan çatışmalarda 4 Uygur genci öldürülmüştü. Bu olaydan sonra işgalci Çin güvenlik güçleri, bölgede baskıları arttırmış ve "din adamlarına darbe vurma" adını verdikleri operasyonlarına hız kazandırmıştı.

Diğer Haberler