Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Çınar Kerejbelk Köyünde Mewlid Etkinliği

Çınar Kerejbelk Köyünde Mewlid Etkinliği

20 Nisan 2012 Cuma 10:25
Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Kerejbelk köyünde düzenlenen "Kutlu Doğum" etkinliği yoğun bir katılımla gerçekleşti. Etkinlikte yapılan konuşmada insan hak ve hukukuna vurgu yapıldı.

DİYARBAKIR- Peygamber Efendimize duyulan sevgi dalga dalga yayılmaya devam ediyor, Peygamber Sevdalıları Platformu'nu oluşturan derneklerden Köy, Mezra ve Beldeler ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Çınar'a bağlı Kerejbelk Köyünde "Kutlu Doğum" etkinliği düzenledi. Etkinlik çevre köylerden de katılımın olmasıyla yoğun ve coşkulu bir şekilde geçti.

Sunuculuğunu Mehmet Ulu'nun yaptığı Kutlu Doğum Etkinliliği Molla Mücahit Çetin'in Kur'an tilaveti ile başladı. Okunan Kur'an-ı Kerim'den sonra programın açılış konuşmasını yapan Molla Celal Boztaş, Allah'a hamd olsun ki 21. Asırda Müslümanlar tekrar Allah'a Resulu'ne ve İslam'a yöneldiler. Allah'a şükürler olsun ki yüce Rabbimiz 1500 yıl sonra Allah'a ve Resulu'ne tabi olan iyiliği emredip kötülükten sakındıran bir topluluk çıkardı. İfadelerini kullandı.

Hak ve Hukuku Hayatımızda İcra Edelim
Boztaş, insan hak ve hukukuna vurgu yaparak şöyle devam etti:"Müslümanlar tekrar İslam öncesi cahiliyle dönemine geri dönmemesi için gereksiz yere kimseyi öldürmemeli, kimse kimsenin hak ve hukukuna tecavüz etmemelidir. Bizler bugün toplum olarak yan yana gelemiyorsak sosyal ilişkilerimizi birlikte sürdüremiyorsak bunun tek nedeni vardır o da kendi hak ve hukukumuzu ihlal etmemizden dolayıdır. Değerli Müslümanlar bu konuya çok çok dikkat etmeliyiz. Sadece amellerimiz bu konuda bizleri kurtarmaz. Bundan dolayı tekrar ediyorum insan hak ve hukukuna gereken önem ne ise onu kendi hayatımız da icra edelim. Yine unutmayalım ki bugün dünyada ve çevremizdeki insanların ve kardeş olarak ilan edilenler birbirine düşman olmansın tek nedeni dünya menfaatidir. Başkasının hak ve hukukunu ihlal eden ve haklarına tecavüz edenin hayatı ne kadar İslami'dir dönüp bir kendisini yoklasın diyorum."

Yaşantımızın Hepsi Resulullah'ın Sünnetine Uygun Olmalı
Boztaş hoca her şeye rağmen amellerimizde ve yaşantımızda çok olumlu ve müspet gelişmelerinde olduğuna söyleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ama bu yeterli değildir, bu değişikliğin ticaret hayatımızda, sosyal hayatımızda, komşularımızla olan ilişkilerimizde de kendisini göstermelidir. Bugün Peygamber sevdası için işimizi gücümüzü bırakıp burada bu köyde toplanmış bulunuyoruz, acaba bu yeterlimi, hayır yeterli değildir. Bizlerin yaşantısı, oturma ve kalkmamız kısacası toplumsal, sosyal ve ticari hayatımızın hepsi Allah'ın buyruklarına ve Resulullah'ın sünnetine uygun bir şekilde olmalıdır."

Kadınlara da seslenen Boztaş hoca kadınların İslam davasında büyük bir role sahip olduğunu kaydetti.

Boztaş hocadan sonra Cahit Kılıç okuduğu mevlit ile katılımcılara duygusal anlat yaşattı. Mevlit okunması akabinde küçük kızların okuduğu ilahiler ile devam etti.

Biz Müslümanlar Peygamberimizi Yeniden Bulduk
Etkinlikte bir konuşma yapan Mahmut Kılıç ise konuşmasında, şimdiye kadar Peygamberimizi bizden çalmışlardı, elhamdülillah biz Müslümanlar Peygamberimizi yeniden bulduk dedi.

Kılıç bu tür ve bu renkteki etkinlikler bunun delilli olduğunu söyleyerek şöyle devam etti: " Ensar gibi kapılarını bu topluluğa açmanız bunun delillidir. Bugün Mısır'da, Libya'da, Tunus'ta Türkiye'de, Kürdistan'da meydanlarda atılan Allah'u Ekber nidaları bunun delillidir. Bu nidaların sokaklarda meydanlarda yükselmesi bizim toplum olarak, coğrafya olarak aslımıza özümüze kısacası dinimize döndüğümüzü gösteriyor."

Kılıç'ta bayanlara seslenerek Allah'ın Resulü cenneti anaların ayaklarının altına serdiğine dikkat çekerek bundan dolayı bayanların kendi kıymetlerini bilmesi gerektiğini vurguladı. Kılıç son olarak bayanlardan çocuklarını İslam ahlakı, Peygamber ahlakı üzerine yetiştirmesini ve kucağındaki çocukların birer Hamza ve birer Ömer olarak büyütmesini istedi.

Etkinlik Grup Vuslat ve Aksa ile kız çocukların birbirinden güzel ilahileri seslendirerek katılımcılara manevi coşku yaşatarak devam etti.

Program M. Şah Duyu'nun okuduğu dua ile son buldu.(Osman İçli-İLHA)

Diğer Haberler