Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Cizre’nin Bin Yılık Tarihi Surları Restore Edilecek

Cizre'nin Bin Yılık Tarihi Surları Restore Edilecek

11 Aralık 2012 Salı 11:20
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından birinci derece SİT alanı ilan edilen Cizre Kalesinde yıkım ve yenileme çalışmaları devam ederken. surların restorasyon çalışması için uzlaşma komisyonu çalışmalarına başladı.

Cizre kaymakamlığı ve belediyesi Cizre surlarının restorasyonu için uzlaşma komisyonu kurarak çalışmalarına başladı. Kilometrelerce uzunluğundaki Cizre surları bazı yerlerde yıkılırken, bazı yelerde ise surların üzerine evler yapılmış. Uzlaşma komisyonu surların üzerindeki ev sahipleri ikna ederse 300 ila 700 evin yıkılacağı belirtiliyor.

Geçmişi binlerce yıl öncesine giden ve birçok kez onarımdan geçen, birçok esere de konu olan Cizre Kalesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından SİT alanı olarak ilan edilmişti. Kürtçe ismi Bırca Belek olan Cizre Kalesi, 35 yıl Cizre Hudut Tabur Komutanlığı tarafından kullanılmış ve alınan karar ile Şubat 2010 tarihinden itibaren boşaltılmıştı. Cizre Kaymakamlığı tarafından 4 ay önce başlatılan restorasyon çalışmaları kapsamında iç kaledeki yapıların yıkımı devam ediyor.

Restorasyonla İlçenin de Çehresi Değişecek
"Cizre'de yer alan Hamidiye Binası, Mem û Zin Zindanı, Aslanlı Kapı, Saray Burnu gibi mekânların bulunduğu iç kale alanı bilindiği gibi Şubat 2010 tarihinden bu yana hudut taburunca boşaltılmış, daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde bu alanla ilgili projeler için çalışmalar başlanmıştı.

Mem u Zin Zindanı, Sarayburnu denilen Cizre'nin eski mesire alanı, Aslanlı Kapı'nın bulunduğu ve Cizre surlarının kalıntılarının bulunduğu kale, Cizre'nin tarihi ve kültürü açısından çok önemli bir yerdir. Uzlaşma komisyonun çalışmaları sonuç verirse Cizre'nin de çehresi değişir.

(Abit Dündar - İLKHA)

Diğer Haberler