Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Çözüm Yolunda Doğu-Batı Buluşması

Çözüm Yolunda Doğu-Batı Buluşması

24 Ağustos 2010 Salı 06:06
Hasan Ünal: Kürt Hakları Sorunu, statükocu, tektipleştirici zihniyete sahip yöneticilerin algılamak istemedikleri hak ve özgürlük talepleri nedeniyle oluştu.
Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu, “Doğu-Batı Kardeşlik Buluşması” adı altında önce bölgedeki 11 ili gezdi, ardından bu illerin sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri ile Bursa'da bir araya gelerek 'Kürt Hakları Sorunu Sonuç Bildirgesi'ni açıkladı.

Kürt Hakları Sorunu ve Doğu-Batı kardeşliğinin sağlam bir zeminde tartışılmasını amaçlayan Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkâri, Mardin, Muş, Siirt, Urfa, Şırnak ve Van illerini dolaşarak, buradaki sivil toplum kuruluşlarını (STK) ziyaret etti.

Buralarda karşılaştıkları olumlu atmosferi Bursa'ya taşımaya karar veren platform üyeleri, STK temsilcilerini Bursa'ya davet ederek, önceki gün bir çalıştay gerçekleştirdi.

Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu sözcüsü Hasan Ünal, onlarca yıldır süren ve 60 bin annenin ağlamasına sebep olan bu sorunun adını “Kürt Hakları Sorunu” olarak tanımladıklarını açıkladı.

Kürt Hakları Sorunu'nun statükocu, tek tipleştirici zihniyete sahip yöneticilerin algılamak istemedikleri hak ve özgürlük talepleri nedeniyle oluştuğunu kaydeden Ünal, hiç kimsenin tasvip etmediği şiddetin, “hak arama yöntemi” olarak benimsendiğini söyledi.

Doğu-Batı kardeşlik buluşmasının çözümü kolaylaştıracağına ve hızlandıracağına inandıklarını belirten Ünal'ın sunduğu bazı çözüm önerileri ise şöyle:

* Anayasal vatandaşlık temelinde tüm kimlikler tanınmalıdır.
* Ulusçu devlet anlayışından ve baskıcı uygulamalardan vazgeçilmelidir.
* İdeolojik eğitimden demokratik ve bilimsel eğitime geçilmelidir.
* Faili meçhuller aydınlatılmalı ve failleri yargılanmalıdır.
* Savaştan ve kandan beslenen yapılanmalar deşifre edilmelidir.
* Anadilin her alanda kullanımının önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.
* İktidarların keyfi uygulamalarının önüne geçilmesi için hakların anayasal güvence altına alınarak acilen sivil ve demokratik bir anayasa hazırlanmalıdır.
* Bölgedeki sorunun kamuoyuna aktarılmasıyla ilgili sorunlu medya dili düzeltilmelidir. * Din eğitiminin önündeki her türlü engel kaldırılmalıdır.

AKnews'e konuşan Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu sözcüsü Hasan Ünal, “Çalışmalarda ümitvar olmamızı gerektiren pek çok sebep olduğunu belirttik. Ayrıca dünyada hiçbir sorunun konuşulmadan çözülemeyeceği ve şiddet ortamlarının da konuşma zeminlerini ortadan kaldırdığı gerçeğinden hareketle, barışçı çözüm sürecinin sürdürülebilmesi için, tüm silahların ebediyen susması bir zorunluluktur” dedi.

AKnews

Diğer Haberler