Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Cuma’da gündem Ramazan ayı ve Oruç

Cuma'da gündem Ramazan ayı ve Oruç

15 Temmuz 2012 Pazar 20:57
Diyarbakır’da Kurdî vaaz ve hutbe ile eda edilen Cuma’da bu hafta Ramazan orucunun farziyeti, şartları ve önemi üzerinde duruldu.

Diyarbakır Dağkapı’da bulunan Selahaddini Eyyubi Yeraltı Çarşısı’ndaki Camii’de Kurdî vaaz ve hutbe ile eda edilen Cuma’da bu hafta Ramazan orucunun farziyeti, şartları ve önemi üzerinde duruldu.

Mele Mehmûd vaazında, gelecek hafta Cuma günü Müslümanlar tarafından tutulmaya başlanacak olan Ramazan  Orucu’nu Yüce Allah’ın farz kıldığını; namaz, hac, zekat gibi orucun da Müslümanlar üzerine farz bir ibadet olduğunu belirtti. 

Mele Mehmûd, Yüce Allah, Bakara Suresi 183. ayette mealen; “Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.”  buyuruyor, dedi.

Mele Mehmûd, Ramazan orucu hakkında bilgi vererek; orucun hicretten iki yıl sonra farz kılındığını ve Hazreti Muhammed’in dokuz yıl Ramazan orucu tuttuğunu, farz orucu tutamayanların durumlarına göre ya fidye vereceklerini ya da daha sonra kaza edeceklerini; Şafii, Hanefi ve Maliki mezhebine göre yolculuk sırasında oruç tutmanın efdal görüldüğünü, oruca niyetin zamanında getirilmesi gerektiğini, iftarın kasten geciktirilmemesinin, sahurun ise imsak vaktine yakın yapılmasının önerildiğini ifade etti.

Mele Mehmûd, konu ile ilgili şu hadisi aktardı:

Ebu Hureyre'den yapılan rivayete göre Peygamberimiz(s.a.v.)'e:

-Farz namazlardan sonra hangi namaz faziletlidir ve Ramazan ayından sonra hangi oruç faziletlidir? diye soruldu. Rasulullah (s.a.v.): "Farz yazılmış namazdan sonra en faziletli namaz gece ortasında kılı­nan namazdır. Ramazan ayından sonra en faziletli Oruç ise, Allah ayı olan Muharrem orucudur."  buyurdu.

Mele Mehmûd, sünnet oruç olarak Hazreti Peygamber’in Hazreti Dâvûd’un yaptığı gibi; bir gün oruç tutup bir gün tutmamayı tavsiye ettiğini dile getirdi.

Mele Mehmûd, Hazreti Peygamber’in, orucun, insanı cehennemden uzaklaştıran, cenneti kazandıran ibadetlerden olduğunu belirttiğini söyledi.

Mele Fexreddîn ise irad ettiği hutbede; Ramazan ayının Kur’an’ın inmeye başladığı ay olduğunu hatırlattı.

Mele Fexreddîn, verdiği hutbede Kur’an-ı Kerim’deki şu ayetleri aktararak açıklamalar yaptı:

Furkan Suresi 43-44. Ayetler: Kötü duygularını kendisine tanrı edinen kimseyi gördün mü? Sen ona koruyucu olabilir misin? Yoksa sen onların çoğunun (söz) dinleyeceklerini yahut akıllarını kullanacaklarını mı sanıyorsun? Onlar hayvanlar gibidirler, belki yolca onlardan daha da şaşkındırlar.

Yâsîn Suresi 9-10. Ayetler: Biz önlerinde bir sed, arkalarında bir sed çektik. Böylelikle onları örtüverdik, artık görmezler. Kendilerini uyarsan da, uyarmasan da onlar için birdir; inanmazlar.

En’am Suresi 107. Ayet: Eğer Allah dileseydi onlar şirk koşmazdı. Biz seni onlar üzerinde bir gözetleyici kılmadık; sen onlar üzerinde bir vekil değilsin.

Mele Fexreddîn, bu ayetler ışığında: “Peygamberler ve Müslümanlar İslam’ı insanlara tebliğ ederler, açıklarlar ve inanmayanları ikna etmeye çalışırlar, bununla birlikte zorlama ve din dayatma yoluna başvuramazlar. Yüce Allah bizlere bu yetkiyi, izni vermemiştir.” dedi.

Mele Fexreddîn, “Zulme sessiz kalanlar, zalimlere yardım edenler onlarla birlikte haşrolurlar.” diyerek hutbesini bitirdi.

Diğer Haberler