Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
”Dağ Fare Bile Doğurmamıştır”

"Dağ Fare Bile Doğurmamıştır"

15 Mayıs 2012 Salı 18:31
Memur Sen Van Şubesi: "Hükümet artık kamu görevlilerinin maaş zamları gündeme geldiğinde mali disiplin, bütçe disiplini, ekonomik sınırlılık kavramlarını bir kenara atsın"

Memur Sen Van Şubesi düzenlediği basın açıklaması ile hükümeti protesto etti.

Kamu işveren heyeti hizmet kolunu ilgilendiren birçok teklifin genel toplu sözleşme kapsamına alındığını ve doğrudan kamu görevlilerini etkileyen, haklı gerekçelerle toplu sözleşme masasına getirilen bazı tekliflerle ilgili olarak da mali ve sosyal hak kapsamında olmadığı yönünde görüşlerin beyan edildiğini söyleyerek yapılan toplu sözleşme görüşmelerinden hoşnut olmadıklarını ifade eden Toç-Bir-Sen Van Şube Başkanı Ali Uçar, Van Memur-Sen adına yaptığı basın açıklamasında Bu yaklaşın Kamu işveren Heyeti'nin yeterince sorun çözme ve kamu görevlilerinin haklarını koruma ve geliştirmeye endeksli bir yaklaşım olmadığını belirtti. Uçar, "Memur-Sen olarak, hizmet kollarının sorunlarına yönelik tüm teklifleri 21 Mayıs akşamına kadar masada tutacağımızı, kamu görevlilerine yeni hak ve kazanımlar sağlayıncaya kadar da mücadele edeceğimizi buradan deklare ediyoruz." açıklamasında bulundu.

"Bu Teklifle Karşılaşınca Bir An Kendimizi Cem Yılmaz'ın Gösterisinde Gibi Hissettik"

Kamu işveren Heyetinin hizmet kollarına ilişkin görüşmelerde "benim dediğim olur" edasında olduğu ve takındığı bu dayatma tavrını Genel Toplu Sözleşme Görüşmelerinde de sürdürdüğünü ifade eden Uçar "ekonomik büyümede Dünya ikincisi, Avrupa birincisi olduk', 'ekonomik gelişmede Avrupa'ya örnek ülke durumundayız' diyen Hükümetin, Kamu işveren Heyeti aracılığıyla kamu görevlilerine önerilen 2012 yılı için %3+%3, 2013 yılı için %2+%3 zam teklifi komiktir. Komik olduğu kadar da Türkiye'nin ekonomik gerçeklerini yansıtmamaktadır. Biz, toplu sözleşme masasında olduğumuzu sanıyorduk. Ancak, bu teklifle karşılaşınca bir an kendimizi Cem Yılmaz'ın gösterisinde gibi hissettik.

Ekonomik büyüme ve istikrar noktasında gelişmiş ülkelere örnek oldukları iddiasındaki hükümet ve ekonomi yönetimi, kamu görevlilerine gelişmekte olan veya az gelişmiş değil, gelişmemiş ülkeler düzeyinde maaş zammı teklif etmiştir. Büyük Memur-Sen ailesinin, bırakın bu maaş artışı teklifini kabul etmesini, ciddiye alıp değerlendirmesi bile mümkün değildir. Bu çerçevede, 2.5 milyon kamu görevlisi ve 1.8 milyon kamu emeklisi adına, en kısa zamanda Kamu işveren Heyeti'nden yeni ve gerçekten değerlendirmeye değecek oranda maaş zammı teklifi bekliyoruz. Bu teklif, beklentimizi karşılamazsa, bizi bekleyen alanları ısıtmaya hazırız. Üretim ve örgütlenmeden gelen gücümüzü masada görmezden gelenler, alanlara çıktığımızda isteseler de istemeseler de o gücü göreceklerdir ve kabul edeceklerdir." Uyarısında bulundu.

"Getirilen Teklif Dört Aylık Enflasyonu Karşılamaktan Bile Uzaktır"

2012 enflasyon seyrinden yola çıkarak teklifi değerlendirdiklerinde dahi bu teklifin ne kadar anlamsız ve mesnetsiz olduğunun görüleceğini belirten Uçar, "2012 yılının ilk çeyreğinde yani ilk dört aylık enflasyon yüzde 3.05'tir. Burada bir ironiyi ifade etmek istiyorum. Toplu sözleşme masasının gecikmesinden şikâyet ettik. Karşımıza çıkan bu anlamsız ve komik tekliften sonra, iyi ki toplu sözleşme masası gecikmiş diyoruz. İlk dört ayda %3.05'e ulaşan bir enflasyon var. Getirilen teklif dört aylık enflasyonu karşılamaktan bile uzaktır. Bunu tahminen değil bizzat Kamu işveren Heyeti'nde temsilcisi bulunan kamu kurumlarının rakamlarıyla söylüyoruz. Hedeflenen rakamlar üzerinden değil gerçek rakamlar üzerinden konuşuyoruz. 2012'nin Nisan ayına göre, yıllık enflasyon ise yüzde 11.14 olarak gerçekleşmiştir. Bütün bu gerçeklere rağmen bize sunulan teklifin anlamı, Kamu işveren Heyeti'nin gerçekleşen enflasyon rakamlarına gözünü kapatarak kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeye karar vermiş bir iradeyle hareket ettiğidir." Tespitinde bulundu.

"Hükümet Kamu Görevlilerinin Maaş Zammına Gelince Cimri Davranmıştır"

Kamu İşveren Heyeti'nin masaya getirdiği maaş zammının Maliye Bakanlığı'nın ekonomik verileriyle de örtüşmediğini belirten Uçar, " Maliye Bakanlığı her yılbaşında, ceza ve vergilere o yıl için uygulanacak zamları açıklıyor. Diğer taraftan Vergi Usul Kanunu kapsamında bulunan vergilerdeki artış oranına ilişkin yeniden değerleme oranı, 2012 yılı için, yüzde 10.26 olarak belirlenmiştir. Buna rağmen, vatandaştan alınan bazı vergi ve harçlara yeniden değerleme oranının da üstünde yüzde 11 ila yüzde 15 arasında zam yapılmıştır. Vatandaşına kestiği cezaya, aldığı vergi ve harçlara, pasaport gibi değerli kâğıtlara yüzde 15'lere varan zam yapan hükümet, kamu görevlilerinin maaş zammına gelince cimri davranmıştır" dedi.

"Tarihte İlk Kez Kamu Görevlileri 5 Aydır Zamsız Maaş Almaktadır"

Hükümetin getirdiği teklifle, yangından mal kaçırır gibi 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ortaya çıkardığı adaletsizliği ve mağduriyeti giderecek yeterli ve gerekli oranı sağlaman uzağında kaldığını ifade eden Uçar, "Masaya, 666 sayılı KHK mağduru öğretmenleri, öğretim elemanlarını, hekim ve din görevlilerini memnun edecek, hükümetin hatasını telafi edecek bir öneri gelmemiştir. Hükümetten, en düşük memur maaşı ile en yüksek memur maaşı arasındaki makası açan bu hatayı düzeltmesini istiyoruz. Tarihte ilk kez, kamu görevlileri 5 aydır zamsız maaş almaktadır. Memur-Sen olarak, gecikmenin sorumlusu olan hükümetin gecikmeden kaynaklanan mağduriyeti giderecek gecikme zammı farkını kamu görevlilerine ödemesi gerektiğine inanıyoruz. Maaş zammı teklifi belirlenirken, bu hususun da dikkate alınması gerekirdi. Ancak, maalesef bu hassasiyeti dahi göremedik." Siteminde bulundu.

"Dağ Fare Bile Doğurmamıştır"

Hükümete çağrıda bulunan Uçar, "Hükümet artık kamu görevlilerinin maaş zamları gündeme geldiğinde mali disiplin, bütçe disiplini, ekonomik sınırlılık kavramlarım bir kenara atsın. Üst düzey sivil bürokratlara bir kalemde 772 lira, üst rütbeli askeri personele 336 lira veren, sermayeye tek kalemde 2 milyar liralık teşvik hediye eden hükümetten, kamu görevlilerini motive edecek, teşvik paketi oluşturacak teklifler istiyor ve bekliyoruz. Kamu görevlileri ihsan ya da lütuf beklentisi içerisinde değildir. Kamu görevlileri emeklerinin karşılığı olan ve yedi düvele övünerek anlatılan Türkiye ekonomisinin altından rahatlıkla kalkabileceği bir zam oranı teklifi beklemektedir. Bu teklifler için, dağ fare bile doğurmamıştır diyoruz. Hükümetten masaya dağın fare değil dağın aslan doğuracağı bir teklif bekliyoruz. Her iki tarafın tekliflerini karşılaştırdığımızda ortaya çıkan tablo oldukça ilginç. Bizim tekliflerimize göre Türkiye ekonomisi oldukça iyi durumda, hükümetin teklifini esas alırsanız ekonomimizin iflasına ramak kalmış durumda. Takdir kamu görevlilerimizin ve milletimizindir." Dedi. 

İLKHA

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları