Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Davutoğlu: Ortadoğu’deki Değişim Dalgasını Yöneteceğiz

Davutoğlu: Ortadoğu'deki Değişim Dalgasını Yöneteceğiz

26 Nisan 2012 Perşembe 19:55
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Türkiye olarak bundan sonra da Ortadoğu'da değişim dalgasını yöneteceğiz. Bu değişim dalgasının öncüsü olmaya devam edeceğiz'' dedi.

TBMM Genel Kurulu'nu Suriye konusunda yaşananlar konusunda bilgilendiren Dışişleri Bakanı, yeni bir Ortadoğu'nun doğduğunu, Türkiye'nin de bu konuda öncülük yaptığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet davutoğlu, TBMM Genek Kurulu'nu Suriye'de yaşanalar konusunda bilgilendirdi.

Davutoğlu şunları söyledi: "Suriye'de ilk başta söylenemsi gereken şudur; yaşanan insanlık durumunun faili Suriye yönetimidir. Fail de sorumlu da özgür talebiyle sokağa çıkan insanlara kurşun sıktıran totaliter Baas rejimidir. Zulme karşı gelmek AK Parti'ni şiaridir. Temel amacımız evrensel değerlerle ulusal çıkarlarımızın optimal dengesini sağlamaktır."

"Suriye'de dini, mezhebi ve etnik kökeni ne olursa olsun Suriye halkının demokratik talebini destekliyoruz. Bu hedefe Baas yönetimiyle ulaşılamaz."

"Dost ve kardeş ülke olarak Suriye'ye her türlü desteği sunduk. İki düzeyde Esad'a her türlü destek ve tavsiyede bulunduk. Daha arap baharı yokken Esad'a reform yapması konusunda tavsiyelerde bulunduk. Barışçıl bir adım için yapılması gerekenleri söyledik."

Suriye'de kanın durması için yapılması gereken üç şey vardır:

Suriye ordusu şehirlerden çekilmelidir. BM'nin 300 gözlemcisi yeterli değildir, arttırılmalıdır.Barışçıl gösterilere izin verilmelidir.

"Türkiye'nin sandık talep eden Suriyelilerin yanında yer alması taktir edilecek bir davranıştır. Harekete geçmek için daha kaç bin insanın hapse girmesi ve ölmesi gerekiyordu. Zulümden kaçıp bize sığınanlara "evinize dönün" basiretsizliğini göstermeyeceğiz. Bütün Suriyeliler'e kapımız açık tuttuk, tutmaya devam edeceğiz."

"Biz Suriye dahil hiç bir ülkenin rejimini değiştirmeye kalkmadık, kalmayacağız. Suriye'de yaşanan ayaklanmayı biz başlatmadık ancak yaşanan zulümlere karşı seyirci kalmayacağız."

"TARİHİN DOĞRU SAFINDAYIZ"

"Biz tarihin doğru safında, ulusal çıkarlarımız açısından ise doğru yerde durduğumuzdan kuşku duymuyoruz.

"Biz Suriye dahil hiç bir ülkenin rejimini değiştirmeye kalkmadık, kalmayacağız. Suriye'de yaşanan ayaklanmayı biz başlatmadık ancak yaşanan zulümlere karşı seyirci kalmayacağız."

"YENİ BİR ORTADOĞU DOĞUYOR"

"Bu yeni barış düzeninin ilk işaretleri görülmüştür. Yeni, bir Ortadoğu doğuyor. Bu yeni Ortadoğu'da Türkiye'nin etrafında barış kuşağı oluşacak. Bundan sonra değişim dalgasını yöneteceğiz. Bu barış düzeninin öncüsü Türkiye olacaktır. 74 milyon Türk halkı Suriye halkının yanındadır ve yanında olmaya devam edecektir."

"Ortadoğu'daki halklar yerine dikta rejimleriyle kıucaklaşanlar politikalarımızı anlamaz."

Diğer Haberler