Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Davutoğlu’ndan Suriye’ye müdahale için üç şart

Davutoğlu'ndan Suriye'ye müdahale için üç şart

31 Temmuz 2012 Salı 13:54
Türk hükümeti, Suriye Kürtlerinin kazanım elde etmemesi için çabalarken son olarak Dışişleri Bakanı Davutoğlu, sınır ötesi müdahale tehdidinde bulundu.

Türkiye devleti, Suriye'de Kürtlerin inisiyatif almalarının ardından olağanüstü bir çaba içine girerken, devlet yetkilileri sürekli müdahale tehdidinde bulunuyor. Türk hükümeti, Suriye Kürtlerinin kazanım elde etmemesi için çabalarken son olarak Dışişleri Bakanı Davutoğlu, sınır ötesi müdahale tehdidinde bulundu. 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, sınır ötesi müdahale için gerekli 3 durumu Ankara'da açıkladı. Bakan Davutoğlu üç durumun gerçekleşmesi halinde sınırın öte yanına müdahale etmekten çekinmeyeceklerini söyledi.

İşte Davutoğlu'nun müdahale şartları:

1- İster PKK, ister El Kaide veya başkası... Herhangi bir terör unsurunun sınır boylarımızda olmasına izin vermeyiz. Meşru müdafaa sebebi sayılır. Her türlü tedbiri almak bizim hakkımız. Zinhar bunu Kürt kardeşlerimizle ilgili bir politika olarak yansıtmamak lazım. Kürtler orada asırlardır yaşıyorlar, asırlarca da yaşayacaklar. Onlar oraların asli unsurlarıdır, hiçbir zaman da tehdit olarak görmedik, görmeyiz.

2- Bu kaos durumundan yararlanarak de facto (fiili) otoritelerin mevcudiyeti Suriye'nin birliğini yok eder. Sünniler, Dürziler, Kürtler başka yerde oluşursa bu durum Suriye'yi Lübnanlaştırır. Herhangi bir taraf tek başına "Ben burada özerkliğimi ilan ettim" diyemez. Kürt Devleti kurulamaz

3- PYD... Önce Esad ile işbirliği yaptılar, şimdi o boşluktan istifade etmeye çalışıyorlar. Bütün bu kuşağın tarihi ve siyasi ekonomik merkezi Halep'tir. Halep'te ve etrafta kamu düzeni sağlanamazsa Türkiye de kendini güvende hissedemez. Biz üç parametre etrafında her türlü tedbiri alırız. Türkiye'ye doğru kaçan insanların ardından yapılan top ateşi, bombalamaya karşı da önlem alırız.

Bakan Davutoğlu, bölgede olup bitenler için "Yüzyılın en büyük değişimini yaşıyoruz, bu değişimi hep beraber anlamaya çalışalım." yorumunda bulundu.

BOP HARİTASI

BOP haritasına gönderme yapan davutoğlu; "Ortadoğu'da hiçbir millet gökten zembille inmedi. Sık sık gündeme gelen o harita (BOP) parçalayıcı bir haritadır" dedi. BOP haritasının parçalayıcı olduğunu belirten Davutoğlu, Kürdistan'ın 4 devlet içinde parçalandığını görmezden geldi.

TÜRKİYE'NİN KIRMIZI ÇİZGİSİ OLMAYACAK

Ahmet Davutoğlu, pazar günü de yaptığı açıklamada Suriye'deki Kürtler konusunda bir kırmızı çizgilerinin olmadığını söylemişti. Davutoğlu, Suriye’de demokratik seçimlerle belirlenmiş bir meclisin tanıyacağı haklar konusunda Türkiye’nin kırmızı çizgisi olmayacağını söyledi.

Diğer Haberler