Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
DAXUYANIYA ÇAPEMENIYÊ JI BO ROBOZKÊ

DAXUYANIYA ÇAPEMENIYÊ JI BO ROBOZKÊ

17 Haziran 2012 Pazar 13:36
Piştî kuştina 34 (sih û çar) Kurdên Robozkê/Qilabanê re nîv sal derbas bû. Qetlîameke ku şeş meh in tê xwestin ku em jibîr bikin...

DAXUYANIYA ÇAPEMENIYÊ JI BO ROBOZKÊ

Piştî kuştina 34 (sih û çar) Kurdên Robozkê/Qilabanê re nîv sal derbas bû. Qetlîameke ku şeş meh in tê xwestin ku em jibîr bikin... Dîtina kujeran li aliyekî, zîhniyeta ku lêborînekê jî zêde dibîne, dixwaze ku ev zilma neînsanî nebînin. Ji kesên wekî me re yên ku dixwazin qatil werin dîtin re dibêjin: "Qetlîamê îstîsmar nekin."

Belê, di dîroka 28ê Çileha 2011an de ji aliyê Hêzên Eskerî yên Dewletê ve operasyonek hate çêkirin û bi gelemperî zarok 34 Kurd hatin qetilkirin. Hikûmetê ji bo vê qetlîamê lêborînekê jî nexwest. Pêşî gotin '' Ev komplo ye, dixwazin hikûmetê sûcdar bikin.'' Pişt re jî gotin '' Ev xeletiyek bû, tazmînat be em ê bidin! Pere bidin wê dengê xwe bibirin.'' Wekî din wezîrekî hikûmetê got ku '' Heke nehatina kuştin wê jixwe bi sûcê qaçaxçîtiyê bihatina cezakirin.'' Dozgerî dewayê bi şerha veşartî hewaleyî dadgeha leşkerî dike. Serokwezîr di derheqê Dêrsimê de axaftinên hestiyar dike, lê di derheqê vê qetlîamê de dixwaze pirsgirêkê tenê bi tazmîmanê çareser bike. Çapemeniya ku oldaran temsîl dike, dibêjin ''Rondikên we yên ku ji bo Robozkê hatin xwarê, ji bo terorîsta bû ava heyatê'', bi van gotinê xwe dixwazin li ser mirinê zimanekî bêexlaq çêbikin. Yên ku bêdeng namînin jî ji karê xwe dibin.

Ne şerên ji bo bidestxistina îqtîdara dewletê û ne jî denge û hesabên navnetewî, ji van sedeman tu yek jî nikare xwestina edaletê bide jibîr kirin û bêdengkirin. Mêjiyê dewletê li Qilabanê/Robozkê dîsa polîtîkayên xwe ê hezar salî da nîşandan û da dubarekirin. Qetlîam ji bo ku di navbera hikûmetê û cimaetê de û lîberalên Emererîkî de nebe sedema melzemeyê eşkere re, li holê ye û zindî ye.

Em kesên xwedî wijdan, bi şerê di nava hêzan re eleqedar nabin. Di şerê siyasî de teref nîn in. Tenê em dixwazin ku bila ji kesên li Qilabanê canên me, birayên me kuştine hesap bê sitendin.

Em kesên xwedî wijdan, ji bo berpirsiyariya ku dikeve ser milê me, em dixwazin ku qetlîama ku li Qilabanê/Robozkê qewimî, kujer û berpirsiyarên vê qetlîamê bê dîtin û bên cezakirin. Em tenê dixwazin ku edalet were bicîh. Li gorî  sûcdarkirina hikûmetekî, ji sûcdarkirina kesekî girîngtir nîn e. Îro jixwe hikûmet bi vê bêdengiya xwe, xwe sûcdar kiriye, qebûl kiriye.

 

Ji bo ku em vê ''bêdengiyê'' ji holê rakin em li vir civiyan. Em ê ji bo 34 çar mirovên mesûm, 34 deqîqe bêdeng, bêslogan û tenê em ê dengê wijdana xwe guhdar bikin û bisekinin. Heta ku berpirsiyar hesab nedin, li vir em îlan dikin ku em ê dev ji wan bernedin û em ê bixebitin. Em ê tu wextê destûrê nedin ku Robozkê bi mirinan bê bibîranîn.   
 
"ROBOSKÎ İÇİN FATİH'TEYİZ" İNİSİYATİFİ BASIN AÇIKLAMASI 
 
Roboskî / Uludere ’de 34 kişinin öldürülmesinin üzerinden nerdeyse yarım yıl geçti. Altı aydır unutturulmaya çalışılan bir katliam... Değil faillerini bulmak, kuru bir özrü bile çok gören anlayış, bu insanlık dışı zulmü görmezden gelmemizi salık veriyor. Bu katliamın sorumlularının kimler olduğunu merak eden bizlere ‘katliamı istismar etmeyin’ diyorlar…
  
28 Aralık 2011 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, sınırda “kaçakçılık” yapan Uludere / Roboskili Kürt köylülere operasyon düzenlendi ve çoğu çocuk olmak üzere 34 can vahşice katledildi. Hükümet, Uludere'de gerçekleştirilen bu katliam için halen bir özür dilemedi. Önce "Komplodur bu. Amaçları hükümeti yıpratmak." dediler. Sonra "Bu bir hataymış. Tazminatsa tazminat! Para ver, susarlar zaten". Üstelik bir bakan da “Ölmeselerdi kaçakçılıktan yargılanacaklardı zaten” gibi vahim bir söylemi dillendirdi. Savcılık davayı gizlilik şerhiyle askeri yargıya havale ediyor. Dersim için oldukça dokunaklı konuşmalar yapan başbakan, olayı tazminat ödeme soğukkanlılığı ile çözeceği vehmine kapılıyor. Dindarları temsil eden medya, "Uludere için akan gözyaşlarınız teröristlere can suyu oldu" gibi abuk subuk gerekçelerle, ölüm üstünden bir dil kurma hayasızlığına bile yelteniyor. Sessiz kalamayanlar yine işlerinden olmaya devam ediyor.
 
Devletin üst kademelerindeki iktidar kavgası ya da uluslararası birtakım hesaplar… Bunların hiç birisi adalet talebi gibi dünyanın en haklı davasının asaletini gölgelemeye yetmez. Uludere'de bin yıllık istikrarını kanıtlayan, halkını ölüme mahkûm etmekten kaçınmayan devlet aklı, kendini tekrardan gösterir olmuştur. Katliam, hükümet ve Cemaat-Amerikancı liberaller arasında yaşanan kavganın malzemesi olamayacak kadar ortada ve sulandırılamayacak kadar diridir.
 
Siyasi erklerin kendi aralarında sürdürdükleri kavganın kazananıyla ilgilenmiyoruz. Siyasal çekişpmelerin taraflarından biri değiliz. Uludere'de katliama maruz kalmış canlarımızın, kardeşlerimizin kanlarını dökenlerden hesap sorulmasını istiyoruz.
 
Biz vicdan sahibi insanlar olarak, yaşadığımız dünyada üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmek gayretiyle, Uludere / Roboski'de gerçekleşen katliamın sorumlularının bulunmasını ve hukuk önünde hesap vermelerini istiyoruz. Saf adalet talebinden başka bir şey talep etmiyoruz. Bize göre herhangi bir hükümetin yıpratılması, herhangi bir insanın yıpratılmasından daha önemli değildir. Hükümet sessiz kalarak kendini yıpratmaktadır.
 
Biz bu sessizliği bozmak için "sessizliğimiz"le burada buluştuk. 34 masumun anısına 34 dakika boyunca sessiz, slogansız, sadece vicdanlarımızın sesini dinleyerek bekleyeceğiz. Sorumlulardan hesap sorulana kadar bu işin peşini bırakmayacağımızı ilan ediyoruz. Uludere'nin Ölüdere olarak anılmasına asla izin vermeyeceğiz.

Diğer Haberler