Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Demirtaş Avustralya Federal Parlamentosu’nu ziyaret etti

Demirtaş Avustralya Federal Parlamentosu’nu ziyaret etti

29 Kasım 2012 Perşembe 11:57
Avustralya’da temaslarını sürdüren BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Avustralya Federal Parlamentosu ve Victoria Eyalet Parlamentosu’nda Senatör ve parti başkanlarıyla görüştü.

Avustralya’da temaslarını sürdüren BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Avustralya Federal Parlamentosu ve Victoria Eyalet Parlamentosu’nda Senatör ve parti başkanlarıyla görüştü. Görüşmelerde Demirtaş, Kürt sorununun uluslarararası bir sorun olduğuna dikkat çekerek Avustralya’nın Kürt sorununun demokratik çözümü için çaba göstermesini istedi.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Avustralya gezisi kapsamında başkent Canberra ve Melbourne kentlerinde parlamenterlerle görüştü. Demirtaş 27 Kasım günü Canberra’daki Avustralya Federal Parlamentosu’nda Avustralya Dışişleri Bakanlığı Türkiye, Ortadoğu, Kuzey, Doğu ve Güney Avrupa sorumlularının yanı sıra uluslar arası güvenlik sorumlusu ve insan hakları sorumlularıyla bir araya geldi.

Toplantıda Demirtaş, Küt sorununun bir ölçüde tüm dünyayı ilgilendiren bir olgu olduğuna dikkat çekti. “Globalleşen bir çağda hiçbir sorun bölgesel olamaz” diyen Demirtaş, Kürt sorununun çözümü için de uluslar arası desteğe ve çabaya işaret etti. Avustralya’nın Türkiye ile yoğun ilişkilerine de atıfta bulunan Demirtaş, Avustralya’nın bunu Kürt sorununun demokratik çözümünden yana kullanmasını istedi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise, Demirtaş’tan yeni anayasa yapım süreci, Suriye’deki gelişmeler hakkında bilgi aldı. “Suriye’deki Kürtler demokratik özerklik istiyor. Ne Beşar Esad ne de muhalif silahlı güçleri destekliyorlar. Kürtlerin amacı Suriye içerisinde diğer etnik ve dini gruplarla birararada yaşamak” diye konuştu.

Demirtaş daha sonra Federal Parlamento İnsan Hakları Komisyonu üyeleriyle kısa bir görüşme yaparak Türkiye ve Kürdistan’daki hak ihlalleri hakkında bilgi verdi.

Yeşiller Partisi Başkanı Senatör Christine Milne ile görüşmesinde ise BDP’nin siyasi anlayışı, programı ve mücadelesi gündeme geldi. Görüşmesinde Kürdistan’daki doğa katliamlarına değinen Demirtaş, Yeşiller Partisi’nden Hasankeyf gibi Kürdistan’da tehdit altında bulunan doğa ve tarihi mirasa destek sunmasını istedi. Christine Milne ise Hasankeyf’in korunması ve baraj projesinin durdurulması için Türkiye hükümeti yetkililerine mektup gönderdiklerini vurgulayarak, çabalarının süreceğini kaydetti. Milne, Kürtlere dayatılan asimilasyon politikasını ve ana dil yasağını kabul etmediklerini de sözlerine ekledi.

VİCTORİA EYALET PARLAMENTOSU’NU ZİYARET ETTİ

Demirtaş dün de Melbourne’de bulunan Victoria Eyalet Parlamentosu’nu ziyaret etti. Eyalet Parlamentosu Yasama Meclisi (Senato) Başkanı Senatör Bruce Atkinson, Yeşiller Partisi Senatörleri Greg Barber ve Colleen Heartland’le bir görüşme yaptı.

Avustralya’da ve Victoria Parlamentosu’nda bulunmaktan memnuniyet duyduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Demirtaş Türkiye ile Avustralya arasında özellikle 1. Dünya Savaşı sonrası başlayan ve gittikçe gelişen iyi ilişkileri desteklediklerini belirtti. Demirtaş bu iyi ilişkilerin Avustralya hükümeti tarafından Türkiye’de Kürt sorununun demokratik barışçıl çözümü için kullanılmasının önemli olduğunu kaydetti. Türkiye’de binlerce cana mal olan, insan hakları ihlallerine yol açan ve bir halkın özgürlük sorunu olan Kürt meselesinin görmezden gelinemeyeceğini söyleyen Demirtaş, globalizm çağında sorunların demokratik bir şekilde çözülmesi halinde kalıcı barışın gelebileceğine işaret etti. BDP üzerindeki baskılara da değinen Demirtaş yasal zeminde mücadelede eden ve 36 milletvekili ve 100 yakın belediye başkanlığını elinde bulunduran BDP’nin 8000’den fazla üyesinin tutuklu olduğuna dikkat çekti.

Aynı günün akşamı Melbourne’de bulunan Anadolu Kültür Merkezi’ni ziyaret eden ve onuruna verilen yemeğe katılan Demirtaş’a Victoria Kürdistanlılar Derneği Başkanı Bahoz Değer ve KNK Melbourne temsilcisi Mirza Ulus da eşlik etti. Sıcak bir ortamda geçen buluşmada Demirtaş Melbourne’de bulunan Kürt ve Türk demokratlarının yaptığı ve bundan sonra yapacağı çalışmaların önemli olduğuna işaret ederek, Türkiye’de faaliyet yürüten Halkların Demokratik Kongresi-HDK’nin çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgi verdi.

Demirtaş bugün de Sydney kentinde bir dizi temasta bulunacak, BDP’yle dayanışma amacıyla düzenlenen etkinliklere katılacak.

Devrim Orhan-Devrim Kılıç (anf)

 

Diğer Haberler