Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Demirtaş: Birliğimiz her şeyden daha önemlidir

Demirtaş: Birliğimiz her şeyden daha önemlidir

01 Aralık 2012 Cumartesi 16:28
Demirtaş, “Bizim birliğimiz her şeyden daha önemlidir. 9 milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılsa ne olur" diye konuştu.

Avustralya’da temaslarda bulunan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dokunulmazlıkların kaldırılması durumunda suçlandıkları konuları hakim huzurunda da savunmaya devam edeceklerini belirterek ekledi: “Onlar da savunabilecekler mi? Evet hırsızlık yaptık yine yaparız diyebilecekler mi?”

Avustralya’nın Sydney kentinde, BDP ile dayanışma gecesi düzenlendi. Geceye, BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Avustralya İşçi Partisi ve Liberal Parti’den milletvekilleri yanı sıra, Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK), Kürdistan Demokratik Partisi (PDK), İran Kürdistan Demokratik Partisi (I-KDP), İran Komünist Partisi (Komela), Kürdistan Devrimciler Derneği ( Doğu Kürdistan) ile Türkiyeli devrimci ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Kürdistan’ın dört parçasından Kürdistanlıların ve Türkiyelilerin yoğun ilgi gösterdiği dayanışma gecesi, sanatçı Xanemir’in seslendirdiği Ey Raqip marşı eşliğinde yapılan saygı duruşu ile başladı. Ardından Doğu Kürdistan’dan erbane virtüözü Mustafa Karami ve arkadaşları kısa bir dinleti sundular.

Geceye katılan sanatçı Çetin Oraner Kürtçe ve Türkçe seslendirdiği şarkılarla kitleyi coştururken. Oraner’in, dinleti sonunda seslendirdiği ‘İro Çerxa Şoreşe’ şarkısına salonu dolduran kitle hep birlikte ayakta eşlik etti.

Sanatçı Oraner ardından BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş bir konuşma yaptı. Konuşmasına halkı Kürtçe selamlayarak başlayan Demirtaş, BDP’nin sembolü olan meşe ağacının anlamından yola çıkarak, geldikleri gelenekte kapatılan partilerin tarihçesini anlattıktan sonra KCK adı altında kendilerinin baş hedef yapıldığı siyasi soykırım operasyonlarına değindi.

Geçmişte parti kapatma ile Kürt halkının sessini kesmeye çalışanların bu kez, sayıları 8 binden fazla olan BDP’li milletvekili, belediye başkanı, yönetici ve üye yanısıra, insan hakları savunucu, avukat ve gazeteciyi tutuklayarak sonuç almaya çalıştığına dikkat çekti. Demirtaş, “Uluslararası tepkilerden çekinen AKP hükümeti ‘BDP’yi kapatmayalım ama çalışanlarını tutuklayıp içeriye atalım, mümkünse artık devlet kapatmasın Kürtler kendileri kapatsın’ düşüncesindedir” dedi.

Sözlerine Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden gündeme getirilen BDP’li milletvekilleriyle ilgili fezlekeler ve milletvekilliklerin düşürülmesiyle ilgili hazırlıklarla devam eden Demirtaş, bütün milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istedi. Demirtaş şunları söyledi:

“Mecliste 850 tane fezleke var, 750’ye yakın fezleke bizimle ilgilidir. Biz de diyoruz ki evet gelin dokunulmazlıkları kaldıralım, bütün milletvekillerin dokunulmazlıkları kaldırılsın. Bizler hakim huzuruna çıktığımızda suçlandığımız konuları savunmaya devam edeceğiz, onlar da savunabilecekler mi? Evet hırsızlık yaptık yine yaparız diyebilecekler mi?”

“Rojava’da (Batı Kürdistan) halk kendini yönetmektedir, Güney Kürdistan’da devletimiz var, Rojhilat’ta da (Doğu Kürdistan) yakında inşallah” diyen Demirtaş, “Bizim birliğimiz her şeyden daha önemlidir. 9 milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılsa ne olur" diye konuştu.

Kürtlerin birlik ve ittifaklarının günümüzde her şeyden daha önemli olduğunu söyleyen Demirtaş’ın ‘Birliğimizi daha da güçlendirelim, küçük ayrılıklar, küskünlükler, kırgınlıklar tarihi bir dönemeçteyken bir yana bırakılmalıdır. Bu yüzyıl Kürtlerin yüzyılı olacaktır” sözleri coşkuyla ve sloganlarla karşılandı.

BDP ile dayanışma gecesi Demirtaş’ın konuşmasından sonra sanatçı Eylem’in seslendirdiği Zazaki ve Kurmanci şarkılar ardından davul zurna eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

Semra Zerikî-ANF

Diğer Haberler