Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Demirtaş: Boykot Kazanacak

Demirtaş: Boykot Kazanacak

06 Eylül 2010 Pazartesi 01:18
Selahattin Demirtaş, Türkiye'nin ötekileri, emekçileri ezilenleri olarak çaresiz olmadıklarını söyledi.

İstanbul'da düzenlenen 'boykot' mitinginde onbinlere seslenen BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye'nin ötekileri, emekçileri ezilenleri olarak çaresiz olmadıklarını belirterek, "Türkiye'nin Kürtleri, Alevileri, kadınları, çocukları, biz tek ve çaresiz değiliz. Çünkü faşizme teslim olmamış tek güç olarak meydandayız. Siz 'Evet'i de 'Hayır'ı da sandıktan çıkarabilirsiniz, elbette bir sonuç çıkacak, ama Türkiye'de demokrasi, özgürlük mücadelesinin bir tek kararlı gücü olacak, o da boykot. Demokrasi mücadelesinin lokomotifi boykot cephesi olacak" dedi.
12 Eylül'de AKP tarafından hazırlanan 26 maddelik anayasa değişikliği paketi için yapılacak referandumda 'Evet', ve 'Hayır' seçimi arasında sıkıştırılan ve hazırlanan taslakta kendini bulamayan toplumsal kesimler "12 Eylül'de sandığa gitmiyoruz. Demokratik bir Anayasa istiyoruz. Demokratik bir çözüm istiyoruz'' sloganı ile "Emekçilerin ve Ezilenlerin Boykot Cephesi'nin Çağlayan Meydanı'nda düzenlediği mitingde buluştu. Şiddetli yağmura rağmen 5 noktada kurulan arama noktalarından alana giren kitle saatlerin ilerlemesiyle 30 bini buldu. Tertip Komitesi Başkanı Hülya Yer'in açılış konuşmasının ardından 'Boykot Cephesi' içinde yer alan partilerin temsicileri sahneye çıkarak halkı selamladı. Ardında ise çocuklar sahneden barış güvercinleri uçurdu. Daha sırayla ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, sandığa neden gitmediklerini anlattı.

'Çaresiz değiliz, boykotçuyuz'

Sahneye son olarak sevgi seli içinde çıkan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Erdoğan ve CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na yüklendi. "Evet" ve "Hayır" seçeneğine mahkum olmayan Türkiye'nin geleceğini düşünen emekçiler, ezilenler olarak umut için var olduklarını belirten Demirtaş, bunun için yollarda demokrasiyi anlattıklarını söyledi. Demirtaş, "Biz varız, sıkışmadık ve çaresiz değiliz, diyen Türkiye'nin geleceği için çalışan insanlar olarak Boykot Cephesi'nden buluştuk. Ötekiler, ezilenler olarak çaresiz değiliz. Bizi tanımayanı tanımayacağız ve sandıkta bu oyuna gelmeyeceğiz" dedi. Demirtaş, "Umut var demek için yollardayız. İşte Türkiye'nin Kürtleri, Alevileri, kadınları, çocukları, biz tek ve çaresiz değiliz. Çünkü faşizme teslim olmamış tek güç olarak meydandayız. Ne diyorlardı, şöyle olmazsanız, bertaraf olursunuz, biz de dedik, siz Evet'i de Hayır'ı da sandıktan çıkarabilirsiniz, elbette bir sonuç çıkacak, ama evet de hayır da çıksa, Türkiye'de demokrasi, özgürlük mücadelesinin bir tek kararlı gücü olacak, o da boykot gücü olacak. Demokrasi mücadelesinin lokomotifi boykot cephesi olacak. Evet ya da hayır çıkarsa kıyamet kopar diyorlar, biz de halka diyoruz ki, sakın korkmayın çünkü boykot cephesi var" diye konuştu.

'Kenan Evren'in ömrünü uzatmaya çalışıyorlar'

Başbakan ve Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulunan Demirtaş, "Bu halkı artık kandıramayacaksınız çünkü bu halkın kendi öz gücü ortaya çıktı. Artık riyakârlıklara ve savaşa Edî Bes e diyen bir halk var ve sizi ancak bu güç durduracak. Sizin Evet ile Hayır'ınız arasında hiçbir fark yok. Sizin bu durumunuz ile Kenan Evren zihniyeti arasında hiçbir fark yok. Kim ki darbeyle hesaplaşıyorum diyorsa, en büyük yalanı atıyor. Kenan Evren'in ruhu, tayip Erdoğan'ın arkasında dolaşıyor. Tayip Erdoğan Kenan Evren ruhunun ömrünü uzatmaya çalışıyor. 12 Eylül anayasası artık bu ülkeye dar geliyor. Bu ruha Fatiha okunması gerekirken, Tayip Erdoğan elinden tutmuş ve ayağa kaldırmaya çalışıyor. Buna karşı boykot duracağız. Değişimin önünde duranlara, statükoculara da hayır diyeceğiz. Boykotçuların yaptığı, yeni bir anayasayı, hayata geçirme mücadelesidir" diye konuştu. Anayasanın Ankara'da değil halkla yapılacağını belirten "Eğer bu sözleşme halkı kucaklayamıyorsa sorun var demektir. Yeni bir anayasa yapılacaksa, bütün ezilenler, emekçiler, Lazlar, Kürtler, Türkler bir arada yapacak. Anayasayı halk yapar. Devletle hükümet arasındaki hukuku halk belirler. Boykot cephesi bunun için var. 12 Eylül günü boş çıkacak olan bütün sandıklar, yeni anayasa istiyorum diyenlerin gücü olacak" diye konuştu.

'Bizim projemiz demokratik özerklik, sizin projeniz yok'

Başbakan'ın Diyarbakır'da yeni cezaevi yapılacağını halka müjde olarak vermesine ve işkenceleriyle ünlü Diyarbakır Cezaevi'ni yıkacağını belirtmesine sert bir dille cevap veren Demirtaş, "Demokrat olsaydın. Halka cezaevini müjde gibi sunmazdın. Diyarbakır Zindanı'nı halka verirdin. Orası halkın olacak ve orası demokrasi müzesi olacak yıktırmayacağız" diye konuştu. Konuşmasında 'Demokratik özerliğe de değinen Başbakan'ın bu konuda konuşmamasını eleştiren Demirtaş, hükümeti bir projesi olmamakla eleştirdi. Demirtaş, "İstanbul için de Marmara için de bölge meclisleri ve özerklik istiyoruz. Her yerde halk kendini en yakın meclislerle yönetsin istiyoruz. Sen buna var mısın, projen yoksa konuşma o zaman. Senin çözümün 'Ben padişahlığa devam edeceğim, siz de benim arkamdan gelin' ise biz yokuz. Boykotçuyuz ve bu zihniyetini boykot ederiz, elbette ki bu ülke demokratik öz yönetimlere kavuşana kadar da mücadele edeceğiz" dedi.

'Vicdanınız varsa 13 Eylül sabahı barışı konuşalım'

Demirtaş Başbakan'a seslenerek, "Barış istemek yürek işidir vicdan işidir. Eger sizde yürek ve vicdan varsa 13 Eylül sabahı barış inşa etmek için bir araya geliriz. Demokratik anayasa için arkanızda oluruz yoksa da dimdik karşınızda duracağız. Baskı iddiaları ile bize diz çöktürmeye çalışıyorsunuz. Ama biz diz çökmeyeceğiz bunu bildiğiniz için basın, vali, kaymakam, asker birlik içinden saldırıyorsunuz" dedi. Ezan sırasında konuşmasını durduran Demirtaş, Kandil gecesi nedeniyle de herkesi barış için dua etmeye çağırdı. Konuşmasının ardından simgesel bir küçük sandığı kitleye gösteren Demirtaş, "Bu devletin çivisine ve tahtasına yazık etmeyin, size bu küçük sandık yeter" dedi. Hükümet ve muhalefetin el birliği yaparak boykot cephesini kırmaya çalıştığını belirten Demirtaş, "Tehdit, baskı varmış gibi sanal hava yaratanlara sesleniyoruz, asıl tehdit sizin yaptığınızdır. Her yönüyle toplumu tehdit ediyorsunuz. Medya, vali ve kaymakamlarınızla halkın üzerine baskı kurmaya çalışıyorsunuz. Bu kadar ikiyüzlülük olmaz. Referandumun başından beri AKP bize en fazla baskı yapan güçtür. Teslim olmayacağımızı bildikleri için bu kadar saldırıyorlar. Başta samimi olsalardı, BDP'nin taleplerini dikkate alırlardı" şeklinde konuştu.

'Başbakan cezaevini yıkıp TOKİ konutları yapacak'

Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır mitinginde yaptığı konuşmaya da değinen Demirtaş, "Diyarbakır meydanında size yeni cezaevi yapacağız demeyeceksin, Diyarbakır zindanını halka verecektin. Biraz demokrat olsaydın halka zindan sizindir, ister müze yapın ister eğitim yuvası yapın derdin. Ama senin aklın yıkmakta. Tek derdin cezaevini yıkıp TOKİ yapmakta. Ama yıkamayacaksın. O işkenceler bir daha yaşanmasın diye orası demokrasi evi olacak" dedi. Başbakan'ın demokratik özerlik talebini görmezden geldiğini söyleyen Demirtaş, şunları ifade etti: "Çünkü demokratik özerklik padişahlık cumhuriyetine karşı demokratik cumhuriyet demektir. Özerklik, her yerde bölge meclisleri olsun ve halk kendi kendini yönetsin diyor. Senin projen var mı? Yoksa o zaman konuşma. Senin çözümün padişahlığın devamını sürdürmektir. Eğer senin bir projen varsa ortaya koy. Ama onların torbaları boş. O halde bizim de sandıklarımız boş olacaktır."

Miting, yerel müzik grupları ve MKM Sanatçılarından Jehat'ın müzik dinletisi ile sona erdi.DİHA

Diğer Haberler