Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Demirtaş, Erdoğan’dan ‘Özür’ İstedi

Demirtaş, Erdoğan’dan ‘Özür’ İstedi

20 Ağustos 2010 Cuma 10:12
Demirtaş, Erdoğan'a hitaben, "Bu halka saygı duyuyorsanız, dilini kültürünü kabul edeceksiniz." dedi.
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben, "Bu halka saygı duyuyorsanız, dilini kültürünü kabul edeceksiniz. Bu halka saygı duyuyorsanız, demokratik özerlik talebini kabul edeceksiniz" dedi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün akşam saat 21.00 sıralarında gittiği Şırnak'ta yaklaşık 15 bin kişi tarafından havai fişek gösterileriyle karşılandı.

Şırnak'ta 18 Ağustos 1992 tarihinde yaşanan ve devlet güçlerinin 56 Kürt'ü öldürmesiyle sonuçlanan olayların yıldönümü nedeniyle miting alanına olaylarda ölenlerin isimlerinin yazılı olduğu pankart asıldı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki miting öncesi olaylarda ölenler için saygı duruşu yapıldı.

Selahattin Demirtaş, "Tam 18 yıl önce Şırnak sokaklarında katliam kol gezerken, dönemin Başbakan'ı 'Şırnak'ı 1000 PKK'lı bastı Şırnak halkını katlediyor' diye bütün dünyaya yalan atıyordu" dedi.

Demirtaş, Şırnak'ta günlerce halkı katliamdan geçirenlerden hesap sorulmadığını belirterek, şöyle dedi:

"Bu halka saygı duyuyorsanız, dilini kültürünü kabul edeceksiniz. Bu halka saygı duyuyorsanız, demokratik özerlik talebini kabul edeceksiniz. Bu halkı inkar eden, bu halkı tanımayan bir anayasaya evet istemeyeceksiniz. Geleceksiniz bu meydana çıkacaksınız halkın huzuruna önce özür dileyeceksiniz. 'Biz yanlış yaptık halk buna isyan etti, biz onları katlettik, yanlış yaptık' diyeceksiniz."

PKK'nin 20 Eylül gününe kadar aldığı “eylemsizlik” kararını son derece önemsediklerini tekrarlayan Demirtaş, konuşmasının son bölümünde, "Partimizin yapacağı açıklamaya kadar, herkes boykot kararında kararlı ve ısrarlı olacaktır. Ne zamanki hükümet esnerse, ne zamanki hükümet sizin sesinizi duyarsa, ne zaman ki hükümet artık bu halkın çığlığı kulaklarımıza ulaştı derse, biz o zaman tartışabiliriz. Onun dışında boykot, boykot, boykot" dedi.

AKnews

Diğer Haberler