Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Demirtaş: Herkes işini gücünü bırakıp sokağa çıksın

Demirtaş: Herkes işini gücünü bırakıp sokağa çıksın

24 Ekim 2012 Çarşamba 02:06
Demirtaş, "Bizim için saniyenin, dakikanın bile önemi var."

42. gününe giren açlık grevlerine dikkat çekmek için Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nde partililer ve belediye başkanları ile birlikte basın açıklaması yapan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bizim için saniyenin, dakikanın bile önemi var. Ülkenin her bir yerinde yapılan eylem çağrılarında insanlar işini gücünü okulunu bırakarak katılmalı. Yüz binler alana çıkmalıdır. Başka türlü bu vicdansızlığı durduramayız. Ya hep birlikte durduracağız, ya da içerdeki arkadaşlarımızla öleceğiz" dedi.

Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde partililer ve belediye başkanları ile birlikte toplanan yüzlerce kişiye açıklamada bulunan BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, açlık grevleri için çaba gösterdiklerini ancak hükümetten bu konuda ses çıkmadığını söyledi.

Açlık grevlerinde kritik noktanın aşıldığını ve Kürt halkının her yerde eylem talimatı beklemeden sokağa çıkması gerektiğini kaydeden Demirtaş şunları söyledi: "Partimizin planlaması doğrultusunda her yerde mitingler, yürüyüşler var. Körelmiş vicdanlara, duymayan kulaklara karşı sokağa çıkma dışında şansımız yok. Bu savaşta yitirdiğimiz her insan için vicdan azabı çekerken birileri daha fazla insan ölsün diye politikalarını bize dayatamazlar. Bayram boyunca miting ve yürüyüşlerimiz sürecek. İçerde ölümler bu kadar yaklaşmışken biz bayram yapamayız. Bayram bize haramdır. Böyle bir ortamda bayram sevinciyle kurbanı karşılayamayız."
 
"Bu ülkenin başbakanı, içişleri bakanı Suriye'de kan akmasın diye ülke ülke dolaşıp çağrı yaparken ülkemizde kan akıyor. Buraya neden ateşkes çağrısı yapmıyorsunuz. Neden ölüm oruçlarına ve taleplere kulak kapatıyorsunuz. Aynı duyarlılığı kendi ülkeniz için de göstermeniz gerekir" diyen Demirtaş, Cumhurbaşkanı ve TBMM Başkanı'na seslenerek, "Suriye'ye yapılan ateşkes çağrısı için neden ülkenizde göstermiyorsunuz. Başbakanın tüm hayali Çankaya koltuğudur. Ona inancımız yok. Ama devletin diğer yöneticileri sizde vicdan kalmışsa artık bu yangına su dökün. Bu halk gece gündüz sizin polisinizin gazına, copuna rağmen sokakta barış istiyor. Siz cenazelerin arkasına dizilip sahte gözyaşlarıyla intikam narası atarken burada evladını toprağa gömen barış diye haykırıyor” dedi. 

‘ADALET BAKANI BUGÜN AÇIKLAMA YAPMALI’

İçerdeki olası yaşanabilecek ölümlerin sıradan ölüm olmayacağını kaydeden Demirtaş, "Ya hep birlikte durduracağız ya da gerekirse arkadaşlarımızla birlikte öleceğiz. Adalet bakanı bugün açıklama yapmalı, ölüm oruçlarıyla ilgili taleplerin dikkate alındığını belirtmeli. Araya bayram giriyor. Aksi takdirde sorumluluktan kurtulamazsınız. Bugün bekliyoruz açıklamayı, bunun şakası yoktur. İçerdekiler ölüm orucu kararını kendi iradeleriyle aldılar. BDP yaptırtmadı. Biz onların iradesine sahip çıkıyoruz. Geri adım atmaları yok. Son derece kararlılar" şeklinde konuştu. (ANF)

Diğer Haberler