Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Demirtaş: KESK’e baskın bir darbe girişimidir

Demirtaş: KESK'e baskın bir darbe girişimidir

26 Haziran 2012 Salı 11:43
BDP Eş Genel Başkanları KESK ve bağlı sendikalara yönelik operasyonu kınadı.

BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, KESK ile konfederasyona bağlı 11 sendikaya yönelik olarak düzenlenen operasyona tepki gösterdiler. Demirtaş ve Kışanak, "Yüzbinlerce üyesi bulunan ve emek alanında demokratik direnişin sembolü olan KESK'e baskın yapılıp, onun Sayın Genel Başkanını ve çok sayıda sendika yöneticisinin gözaltına alınmış olması çok açık bir darbe girişimidir" dediler.

KESK’e yönelik operasyonlara uluşkun BDP adına Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak imzası ile yapılan yazılı açıklamada, operasyon haksız ve hukuksuz olarak değerlendirildi.

Dizayn etmeye yönelik

"Türkiye bu sabah hükümetin faşizan-darbeci operasyonlarından bir yenisiyle güne uyandı. " denilen BDP açıklamasında, Aralarında KESK Genel Başkanı Lami Özgen'in de bulunduğu 70'e yakın emekçinin gözaltına alındığı kaydedildi. Açıklamanın devamında, "Bu operasyonlar her şeyden önce hukuk dışıdır, siyasidir, AKP'nin Türkiye'yi kendi faşizan uygulamaları doğrultusunda yeniden dizayn etmeye yönelik gerçekleştirdiği darbeci bir operasyondur. Yüz binlerce üyesi bulunan ve emek alanında demokratik direnişin sembolü olan KESK'e baskın yapılıp, onun Sayın Genel Başkanını ve çok sayıda sendika yöneticisinin gözaltına alınmış olması çok açık bir darbe girişimidir" denildi.

Tasfiye etmeye çalışılıyor

AK Parti’nin kendisi gibi düşünmeyen, muhalefet eden bütün demokratik kurumları hukuk dışı operasyonlarla tasfiye etmeye çalıştığına işaret edilen açıklamada şöyle denildi:

"Siyaset alanında yürüttüğü siyasi soykırım operasyonlarıyla bugüne değin 8 bine yakın siyasetçiyi tutuklattıran AKP hükümeti aynı şekilde emek alanındaki örgütlenmeleri de birer birer tasfiye etmeye çalışmaktadır"

KESK’le dayanışmaya devam

Yaşanan grevlerin ardından sendikal örgütlenmenin operasyonlarla kırılmaya çalışıldığına da yer verilen açıklamada, "Ancak hükümetin bu faşizan baskıları hiçbir şekilde sonuç alamayacak, KESK'in onurlu mücadelesini ve direnişini engelleyemeyecektir. KESK asla bu baskılar karşısında boyun eğmeyecektir. Baskı ve sindirme operasyonları aksine KESK'i büyütecektir. Demokratik kamuoyunu, demokratik kitle örgütlerini ve STK'leri bu baskılar karşısında sesini yükseltmeye, AKP'nin hükümetinin faşizan uygulamaları karşısında demokratik tepkisini ortaya koymaya çağırıyoruz. BDP olarak dün olduğu gibi bundan sonra da KESK'le dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğiz” denildi. Açıklamada, gözaltına alınanların serbest bırakılması da istendi.

Kışanak KESK merkezine gitti

Bu arada, Gültan Kışanak ve BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, basılan KESK Genel Merkezi'ni ziyaret ettiler. Kışanak ve Ata, ziyaret sırasında KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul'dan operasyona ilişkin bilgi aldılar. Buradan çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, KESK'e yönelik operasyonun Türkiye'nin demokrasi ve barış mücadelesine vurulmuş bir darbe olduğunu söyledi. Kışanak, "Operasyon otoriter rejimi olan AKP'nin pervasız uygulamasıdır. Demokrasinin olduğu söylenen hiçbir ülkede böyle bir uygulama olmaz. 1 yıl içerisinde KESK'e 3 defa baskın yapıldı. Sendikal alan hiçbir faşist iktidar döneminde böyle bir şeyle karşılaşmamıştır" dedi.

Diğer Haberler