Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Demirtaş: Kürt halkı nefessiz kalsın istediler

Demirtaş: Kürt halkı nefessiz kalsın istediler

20 Mayıs 2012 Pazar 19:22
Selahattin Demirtaş, “Ortadoğu’da halklar özgürlük için alanlara çıktığında Kürt halkının sesinin çıkmadığı bir pozisyon yaratılmaya çalışıldı. Kürt halkı nefessiz kalsın istediler” dedi.

BDP PM toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AKP’nin halk hareketi değil rant koalisyonu olduğun belirterek, “İçinde 7 veya 8 koalisyon vardır. Dolayısıyla halk gücünün ne olduğunu anlayamıyor” dedi.

AKP Hükümeti’nin 2002 yılında iktidara geldiğinde en büyük hayalinin “Neo - Osmanlıcılık” olduğunu belirten Demirtaş, “Tıpkı Osmanlı döneminde olduğu gibi bütün Ortadoğu halklarının Türklük merkezli bir araya getirilmesi, Türkiye’nin de tek dil ve millet paradigmasından vazgeçmeden bölgeye ağabeylik yapması hayali başından beri vardı. Son gelişmeler, AKP’nin hayalini pratikleştirme fırsatı yarattı. Bunu böyle ele aldılar. Başbakan Erdoğan’ın Tunus, Mısır gezileri, Libya’ya müdahale isteği, Suriye konusundaki aşırı müdahale isteği bunların sonucudur” dedi.

Türkiye’nin uyguladığı “Neo-Osmanlıcılık” politikasının içerde ve dışarıda sonuç vermeyeceğini, tam tersine Türkiye’ye ağır hasarlar vereceğini söyleyen Demirtaş, “Kürt halkının, Arapların, Şiilerin bir kez daha Türk egemenliği altında birleştirici şemsiyeyi kabul etmeyeceğini, her halkın kendi öz gücü ile yaşama isteğinin engellenemez olduğunu belirtmiştir. Ortadoğu’da yaşananlar halk hareketi olarak değerlendirildiğinde talep özgürlüktür. Kimse ‘Türkiye gelsin bizi kurtarsın’ diye isyan etmiyor. Tunus, Suriye, Mısır’da halklar, ‘AKP gelsin bizi kurtarsın’ diye meydanları doldurmuyor. Türkiye’nin kendi kendine buradan rol çıkarması fiyasko ile sonuçlanmış bir politikadan başka bir şey değildir” dedi.

Demirtaş, “Ortadoğu’da halklar özgürlük için alanlara çıktığında Kürt halkının sesinin çıkmadığı, uluslararası kamuoyu tarafından taleplerinin görünemeyeceği bir pozisyon yaratılmaya çalışıldı. Bu kadar arkadaşımızın hukuk katledilerek, zindanlara atılmasının en önemli nedeni budur. Kürt halkı nefessiz kalsın istediler” dedi.

Yeni Anayasa ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Demirtaş, Kürt sorunun çözümünü öngörmeyen bir anayasaya destek vermeyeceklerini belirtti.

Diğer Haberler