Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Demirtaş Özerklik Talebini Yineledi

Demirtaş Özerklik Talebini Yineledi

04 Ağustos 2010 Çarşamba 17:57
Demirtaş, Ağrı'da özerklik taleplerini yinelerken, Osman Baydemir'in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya da destek verdi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ağrı'da özerklik taleplerini yinelerken, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya da destek verdiSelahattin Demirtaş, Ağrı'da düzenlenen mitingde referandum için 'boykot' çağrısında bulundu. Anayasa paketini yeterli bulmadıklarını ve yeni bir anayasa oluşmasını istediklerini belirten Demirtaş, özerlik talebini de yineledi.

Türkiye'nin özerk bölgelerden oluşmasını isteyen Demirtaş, "Türkiye özerk bölgelerden oluşmalıdır. Türkiye özerk idari yapıya sahip olmalıdır. Bu BDP'nin resmi projesidir. Bu sonuna kadar savunacağımız ve mutlaka hayata geçireceğimiz projedir. Şimdi bu projeyi Cemil Çiçek bilmiyor mu? Suat Kılıç bilmiyor mu? Türkiye imzalamış, hayata geçirmek zorundadır. Şimdi çıkmışlar sanki çok büyük bir gaf yapılmış gibi, sanki bölücülük yapılmış gibi bu demokratik özerklik talebini çarpıtmaya, kafaları bulandırmaya çalışıyorlar" dedi.

Demokratik özerkliğin bu ülkenin demokrasiye giden aydınlık yollunun kilometre taşı olduğuna vurgu yapan Demirtaş, "Bu proje hayata geçecektir. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Kardeşliğimizi koruyacak tek çözüm yolu budur. Bölünmeyi istemeyen, böyle bir çözüme destek sunar. Etnik çatışmayı istemeyen, demokratik özerkliğin nasıl bir çözüm olduğunu görür. 1921 Anayasası'nın kabul ettiğini şimdi Tayyip Erdoğan reddediyor. 1921'de Kürtlere özerklik tanınacak denileni Erdoğan şimdi de reddediyor. Şimdi bunu bölücülük olmakla suçluyorlar" söyledi.

Konuşmasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e de destek veren Demirtaş, İçişleri Bakanı'nın Baydemir'i boğmaya ve tehdit etmeye çalıştığını söyledi. Bu hükümetin halka ve ülkeye demokrasi getiremeyeceğini dile getiren Demirtaş, "Tayyip Erdoğan'ın Kürt açılımının maddelerinden biri, değiştirilen yer isimlerinin iadesiydi. Değiştirilen Kürtçe yer isimleri geri iade edilecekti, yasak olmayacaktı. Tayyip Erdoğan da Sayın Cumhurbaşkanı da defalarca çıkıp bunun çok utanç verici olduğunu belirttiler. Gelip 'Norşin'e 'Norşin' dediler şimdi Kürdistan'a Kürdistan diyince neden kızıyorsunuz? Yasaklanmış en büyük yer ismi Kürdistan'dır. Bu coğrafyanın binlerce yıllık ismidir, şimdi bu telaffuz edildi diye, sadece bu sözcük ifade edildi diye büyük bir hışımla savcılar ve başmüfettişler göreve çağrılıyor. İçişleri Bakanı belediye başkanımızı boğmaya, tehdit etmeye çalışıyor. İki kelimede korkan, sadece düşüncesini açıkladığı için onun üzerinde baskı kuran hükümet bu halka demokrasi getirebilir mi? Bu ülkeye demokrasi getirebilir mi?" ifadelerini kullandı. Halkın 12 Eylül Referandumu'nu boykot etmesini isteyen Demirtaş, "Şimdi 12 Eylül Referandumu bütün bunlarla hesaplaşma günüdür. Sen bizi yok saydın, sen bizim irademizi tanımadın, sen bu halka gece gündüz zulüm, baskı yaptın. Sen kendi yandaşlarına ülkenin bütün olanaklarını peşkeş çekerken, Ağrı halkını AK Parti'ye teslim olsun diye açlıkla, yoksullukla terbiye etmeye çalışırken, şimdi gelip Ağrı halkı sandık başına gitsin, bana 'evet' diyeceksin. Gün, birlik günüdür. Gün, bunlara ders verme günüdür" dedi.

BDP Iğdır milletvekili Pervin Buldan, Van milletvekili Fatma Kurtulan ve Hakkari milletvekili Hamit Geylani'nin de katıldığı miting olaysız sona erdi.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları