Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Demirtaş ve Önder Adalet Bakanını Ziyaret Etti

Demirtaş ve Önder Adalet Bakanını Ziyaret Etti

02 Kasım 2012 Cuma 20:00
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, açlık grevlerinde gelinen son durumu görüşmek üzere Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i ziyaret etti.

 

Ziyaret ile ilgili BDP'den yapılan yazılı açıklamada, "Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş, beraberinde İstanbul Milletvekilimiz Sayın Sırrı Süreyya Önder'le birlikte, açlık grevlerinde gelinen son durumu görüşmek üzere bugün Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin'i ziyaret etmişlerdir." denildi.
 
Sırrı Süreyya Önder görüşme sonrası Ntv'ye yaptığı açıklamadaı; Ergin'le görüşme talebinin kendilerinden geldiğini belirterek, "BDP'nin bu konudaki gayretleri 'gözdağı' olarak kodlanıyor. Parti olarak böyle bir açlık grevinden kazancımız olamaz. Bunun ağırlığını omuzlarımızda hissediyoruz. Onun için her kulağa seslenmek için çırpınıyoruz. Bir gözdağı verme söz konusu değil, dikkat çekme gayretindeyiz" dedi. 
 
Görüşmede Ergin'le cezaevindeki koşulları, açlık grevinde olan mahpusların durumlarını ve grevlerin olası sonuçlarını değerlendirdiklerini söyleyen Önder, sözlerini şöyle sürdürdü: "Adalet Bakanı, insanî değerleri yüksek sorumluluk anlayışıyla sürece yaklaşmaya devam ediyor. Bir toplu iğne başı kadar imkân var mı bunları araştırdık karşılıklı; bunları değerlendirdik. 'Taviz verildi, taviz alındı, dediklerini yaptırdılar, yaptıramadılar' ekseninden çıkarmamız lazım olayı. Çünkü meselenin özü bu değil. Meseleye böyle yaklaşmak çözümsüzlüğe çanak tutmaktan başka bir işlev görmüyor.” 
 
Açlık grevlerinin “talimatla” yapıldığı yönündeki iddiaları red eden Önder, "Bu meselenin nerelere gidebileceğini öngören insanlar olarak soruna yaklaşıyoruz. Ancak feryadımız duyulmuyor. Bu konuda görüş belirtenleri itibarsızlaştırmak doğru değildir. Hiçkimse kimseyi sürgit bir açlık durumunu emir ya da talimatla yönlendiremez. Bunu zamanında açlık grevi yapmış bir insan olarak söylüyorum" dedi.

Diğer Haberler