Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Denetimli Serbestlik Tasarısı Kabul Edildi

Denetimli Serbestlik Tasarısı Kabul Edildi

06 Nisan 2012 Cuma 10:33
Bir yıl cezası kalan hükümlülerin tahliyesini de öngören, Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanunu'nda değişiklik yapan yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

ANKARA - TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanunu'nda değişiklik yapan yasa tasarısı, kabul edilerek yasalaştı. Böylece bir yıl veya altından cezası kalan15 bin mahkuma tahliye yol açıldı.

Kabul edilen tasarıya göre, belli şartları taşıyan hükümlüler, açık ceza infaz kurumunda infaz edilmesi gereken cezalarının son bir yılını, denetimli serbestlik uygulanmak suretiyle toplum içinde infaz edecek. Cezaevlerindeki 93 bin hükümlüden 15 bininin bu düzenlemeden yararlanması bekleniyor.

Düzenlemeyle açık cezaevine ayrılma şartları oluşmasına karşın ayrılamayan veya bu nedenle kapalı cezaevine geri gönderilen iyi halli hükümlüler, açık cezaevine ayrılma şartlarının oluşmasından itibaren en az 6 aylık süre geçerse, diğer şartları da taşımaları halinde bu uygulamadan yararlanabilecek.

Denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezasının infazına karar verilen hükümlü, koşullu salıverilme tarihine kadar; kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılabilecek, bir konut veya bölgede denetim ve gözetim altında bulundurulabilecek, belirlenen yer veya bölgelere gitmeyebilecek, belirlenen programlara katılabilecek. Bu yükümlülüklerinden bir veya birden fazlasına tabi tutulmasına denetimli serbestlik müdürlüğü karar verecek.

Hükümlün denetimli serbestlik kapsamında tahliyesine infaz hakimi karar verecek.

Diğer Haberler