Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Denizli’de 100 öğrenci gözaltına alındı

Denizli'de 100 öğrenci gözaltına alındı

03 Kasım 2012 Cumartesi 07:43
Pamukkale Üniversitesi'ndeki bir kısım öğrencilerin PKK' ve PAJK'lı tutsakların başlattığı açlık grevlerine dikkat çekmek için yaptığı yürüyüşe saldıran polis 100'e yakın öğrenciyi gözaltına aldı.

Denizli Pamukkale Üniversitesi'nde okuyan bazı öğrenciler, PKK ve PAJK'lı tutsakların başlattığı açlık grevine dikkat çekmek amacıyla üniversite kampusünde yürüyüş yapmak istedi. Yürüyüşün üniversitenin özel güvenlik görevlileri tarafından engellenmesi nedeniyle arbade çıktı. Özel güvenlik görevlilerinin daha sonra öğrencilere saldırması üzerine arbade, kavgaya dönüştü.

Kavganın büyümesi üzerine, kampüs dışında bekleyen yüzlerce çevik kuvvet polisi panzerler eşliğinde üniversiteye girerek öğrencilere müdahale etti. Polisin müdahalesine taşla karşılık veren bazı öğrenciler tel örgülerden atlayarak kampusün yanında bulunan çamlık alan kaçarken, bir bölümü de Çamkent Sitesi içindeki ara sokaklara kaçtı. Kampüs içinde ve çevresinde öğrencileri kovalayan polis, yürüyüşe katıldıkları ileri sürülen 100'e yakın öğrenciyi ellerinden kelepçeleyerek gözaltına aldı. Öğrencilerin kaldıkları evlere de baskın yapan polis, bu evlerde kalan öğrencileri de gözaltına aldı. Ev baskınlarının devam ettiği bildirilirken, ilerleyen saatlerde gözaltı sayısının aratabileceği öğrenildi.

Olayla ilgili telefonla ulaştığımız Denizli 78'liler Girişimi sözcüsü Nebi Epçi, öğrencilerin açlık grevlerine dikkat çekmek için üniversite içerisinde yapmak istedi demokratik ve barışçıl yürüyüşe polis ve üniversitenin özel güvenlik görevlilerinin saldırdığını belirterek, çıkan olayda yüze yakın öğrencinin ellerinden kelepçelenerek gözaltına alındığını söyledi. Epçi, polisin eyleme katıldıkları ileri sürülen öğrencilerin de evlerine baskın yaptığını, bu baskınlarda da çok sayıda öğrencinin gözaltına alındığını ifade etti.

Öte yandan öğrenciler, gözaltında arkadaşlarının serbest bırakılması için akşam saatlerinde Denizli Emniyet Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapacak.

Diğer Haberler