Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Denizli’de 30 öğrenci hakkında skandal tutuklama

Denizli'de 30 öğrenci hakkında skandal tutuklama

14 Kasım 2012 Çarşamba 14:50
Denizli’de 2 Kasım günü polisin bir gösteriye şiddetli müdahalesi ardından gözaltına alınan 100’e yakın öğrenciden 30’u hakkında bugün mahkeme kararıyla yeniden gözaltına alınarak tutuklandı.

Denizli’de 2 Kasım günü polisin bir gösteriye şiddetli müdahalesi ardından gözaltına alınan 100’e yakın öğrenciden 30’u hakkında bugün mahkeme kararıyla yeniden gözaltına alınarak tutuklandı. Öğrencilerin avukatı, “hukuk skandalı” diyerek kararın siyasi olduğunu belirtti.

2 Kasım günü Pamukkale Üniversitesi'ndeki devrimci, demokrat ve yurtsever öğrencilerin açlık grevindeki tutsakların eylemine dikkat çekmek için düzenlediği yürüyüşe AKP rejimi polisleri şiddetli saldırıda bulundu, 91 öğrenciyi gözaltına aldı.

Bunlardan 58’i emniyete götürüldükten sonra, 33 kişiden 3’ü savcılık ifadelerinden sonra serbest bırakılırken, Denizli 1’inci sulh Ceza Mahkemesine çıkarılan 30 kişi ise mahkeme kararı ile serbest bırakılmıştı.

Denizli cumhuriyet Savcılığının denizli 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesine yaptığı itiraz bugün mahkeme tarafından haklı görüldü. Mahkemenin bu kararı ardından 30 öğrenci sabah saatlerinde evlerine yapılan operasyonlar neticesinde yeniden gözaltına alınarak tutuklandılar.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan tutuklu öğrencilerin avukatı Ahmet Turhan, alınan kararı hukuk skandalı olarak değerlendirdi. Öğrencilerin muhalif hareketlere katılmalarının önüne geçmek ve muhalif görüşlere gözdağı vermek amaçlı bir karar alındığını belirten Avukat Ahmet Turhan, “Sınavlar öncesinde böylesi bir tutuklamanın yaşanması manidardır. İlk mahkeme yerinde ve hukuka uygun bir karar vererek 30 öğrenciyi serbest bıraktı. Ancak savcılık tarafından yapılan itiraz neticesinde olmayan suç isnatları nedeniyle 30 öğrencinin tutuklama kararı alınmıştır. Bu bir hukuk skandalıdır. Karar hukuktan uzak olması bir yana tamamen siyasidir. Tutuklanmayı gerektirecek bir delil ve şüphe yok. Basın açıklaması bile teşebbüs aşamasında kalıyor. Güvenlik güçlerinin sert bir müdahalesi var ve dağıtılıyor. Alınan ilk karar hukuki ancak itiraz sonucu şekillenen karar öğrencilerin sınav döneminde mağdur edilmelerini amaçlanıyor.”dedi.

Gözaltına alınan 30 öğrencinin isimleri şöyle:

Ceylan Taş, Damla Nalçakan, Gökhan Öner, Okan Karakuş, Engin Aydın, Şafak Güncü, Semra Gönenç, Ergin Açar, Büşra Özer, Savaş Avcı, Tuğba Tekin, Husret Özcanan, Mehmet Göçmen, Neslihan Altun, Caner oğuz, Erkin Selanik, Şinasi Uçkan, cihan Bahadır, Behzat Işık, Vedat Dara, Mehmet Bartan, Davut Abi, Cevdet Can Yapalı, Esat doğaner, Saim Kom, Alaattin Çoltu, Nupel Ermiş, Melek Yeter, Servan Abdusselamoğlu ve Ulaş Heval Gevez. (ANF)

Diğer Haberler