Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Derik BDP Teşkilatı da Cezaevine Taşındı!

Derik BDP Teşkilatı da Cezaevine Taşındı!

20 Nisan 2012 Cuma 09:17
Tutuklanan BDP Derik İlçe yöneticilerinin sayısı 5'i bulurken, ilçe yöneticisi sayısı 2'ye düştü

Derik'te gözaltına alınan 15 kişiden 3 BDP'li "Örgüt üyesi olmak" ve "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla tutuklandı. Tutuklanan BDP Derik İlçe yöneticilerinin sayısı 5'i bulurken, ilçe yöneticisi sayısı 2'ye düştü

Mardin'in Derik İlçesi'nde dün sabah ilçe merkezi ile köylerde yapılan ev baskınlarında aralarında DTK Derik delegeleri ve BDP Derik İlçe yöneticilerinin de bulunduğu 15 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 15 kişi bugün sabah saatlerinde Derik Adliyesi'ne getirildi. Savcılık ifadesi alınan 15 kişiden Mahmut Aktaş, Fadıl Denk ve Fatma Adam serbest bırakılırken, 12 kişi ise mahkemeye sevk edildi. Mahkemede ifadeleri alınanlardan 9 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, BDP Derik eski İlçe Başkanı M. Salih Koca, BDP Derik ilçe yöneticileri Şakir Demir ve İhsan Avlar "Örgüt üyesi olmak" ve "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla tutuklanarak Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

Bir ay önce BDP İlçe Eşbaşkanı Adil Aktaş, ilçe yöneticileri A. Vahap Çeri ile Mustafa Aktan da "Örgüt üyesi olmamakla birlikte, örgüt adına suç işlemek" iddiasıyla tutuklanmışlardı. Tutuklanan BDP Derik İlçe yöneticilerinin sayısı 5'i bulurken, ilçe yöneticisi sayısı 2'ye düştü.

Adliye binası önünde bulunan çok sayıda kişi sabahın erken saatlerinden akşam geç saatlere kadar adliye binası önünü terk etmedi. Kararın açıklanmasının ardından Adliye binası önünde açıklama yapan BDP Mardin İl Eşbaşkanı Sihem Elveren Alp, AKP hükümetinin tutuklamalara bir türlü doyamadığını belirterek, İçişleri Bakanı Şahin'in her açıklamasının ardından partilerine yönelik tutuklama ve gözaltıların yaşandığını kaydetti. Alp, operasyonların hız kesmediğini de sözlerine ekleyerek, bu tarz uygulamalara pabuç bırakmayacaklarını ve her tutuklanan arkadaşlarının yerine her zaman bu halkın evlatlarının doldurduğunu ifade etti. Alp, AKP'nin bu tür uygulamalarından vazgeçmesini isteyerek, sabırlarını daha fazla zorlamaması gerektiğini ve haklarını alıncaya kadar mücadelelerine devam edeceklerini söyledi. Açıklamanın ardından kitle uzun süre "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganını attı.

ANF

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları