Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Dersim Belediyesi’ne STK Desteği

Dersim Belediyesi'ne STK Desteği

04 Ağustos 2010 Çarşamba 17:05
Dersim Belediyesi binasında bir bomba düzeneğinin bulunmasının ardından sivil toplum örgütleri belediye yönetimine ve çalışanlarına destek verdi.

Dersim Belediyesi binasında bir bomba düzeneğinin bulunmasının ardından sivil toplum örgütleri basın açıklaması ve kitlesel ziyaretlerle belediye yönetimine ve çalışanlarına destek verdi. 

Dersim Demokrasi Platformu'nu oluşturan sivil toplum örgütleri, Belediye Başkanlığı binası önünde toplanarak ortak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı gruplar adına BDP Dersim İl Başkanı Murat Polat yaptı.

Polat, tarihine sahip çıkan belediyenin muhteşem bir festival gerçekleştirdiğini belirterek, "Festivalde, Seyit Rıza'nın heykelini açılması ve ardından Diyarbekir Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in bir paneldeki sözlerini hazmedemeyen derin devlet elemanları, belediye binasına bomba koyarak bir katliam gerçekleştirmek istediler" dedi.

Polat, "Başkanımıza suç duyurusu davası açılması ardından, Baydemir'e soruşturma başlatılması festivalin coşkusundan rahatsız olanlar, hangi tarihte o patlayıcıyı koyduklarını kestiremiyoruz ama ülkemizin aydınlık geleceğinden rahatsız olanların koyduklarına eminiz. Katliamın eşiğinden döndüğümüzü ifade edebiliriz" dedi.

Eylemin sadece belediye ve belediye başkanına yönelik bir eylem olmadığını direkt halka yönelik bir hareket olduğunu savunan Polat halkın bu güçlere karşı belediyeye destek vermesini istedi.

Baydemir ve seçilmişlere karşı yapılacak bu tür saldırıları affetmeyeceklerini açıklayan Polat, halkı belediyeyi ziyarete davet etti. Halk kitlesel olarak belediyeyi ziyaret etti.

Diğer Haberler