Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Dersim katliamı 75. yılında protesto edildi

Dersim katliamı 75. yılında protesto edildi

06 Mayıs 2012 Pazar 12:53
Dersimliler, 'Dersim katliamı'nın 75'inci yılını anma yürüyüşü ve sloganlarla protesto ederek taleplerini bir kez daha dile getirdi.

Dersimliler, "38 Katliamı" kararının alındığı 4 Mayıs 1937'nin 75'inci yıl dönümünde Tünel meydanından Taksim meydanına yürüdü.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Beyoğlu ilçe Merkezi önünde bir süre oturma eylemi yapan Dersimliler, CHP'nin özür dilemesini isteyerek "Katil devlet, katil CHP" sloganıyla tepkilerini gösterdi.

Taksim tramvay durağına gelindiğinde grup adına basın açıklamasını okuyan Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Genel Başkanı Özkan Tacer, "Anadolu'da resmi ideolojiye uymayan halklara karşı işlenen suç zincirlerinin en büyüklerinden biri de Dersim katliamıdır" dedi.

"1937-38 imha hareketine 4 Mayıs 1937 tarihindeki Bakanlar Kurulu kararı ile başandığı için DEDEF olarak her yıl 4 Mayıs'ı 'Tertele Dersim' günü olarak andıklarını" söyleyen Tacer, devlet yetkililerini bir kez daha kendi tarihleriyle yüzleşmeye çağırdıklarını vurguladı.

Tacer, 1937-38'de yaşananların 'katliam' olarak değerlendirilmesi ve Dersim Hakikatlerini Soruşturma Komisyonu kurulması gerektiğini belirtti.

Arşivlerin açılmasının olumlu bir adım olacağını, ancak Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı "tasnif ediyoruz", "gizlilik kararını dikkate alıyoruz" yönlü açıklamalarından da endişe duyduklarını vurguladı.

Tacer, başbakana "Dersim'de binlerce masumu katleden kişilerin bir kahraman gibi hava limanlarına, kışlalara, cadde ve sokaklara verilen isimlerini kaldırmak çok mu zor, basit bir adım atmak için ne bekliyorsunuz?" diye sordu.

Kemal Kılıçdaroğlu'na da seslenen Tacer, "Gerçekleri görerek partinizin geçmişteki politikaları ve katliamdaki rolüyle açıkca ve cesurca yüzleşin ve bunun gereklerini yerine getirin" dedi.

Diğer Haberler