Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Dersim Soykırımı AP’de tartışıldı

Dersim Soykırımı AP’de tartışıldı

08 Haziran 2012 Cuma 10:39
Dersim Soykırımı Konferansı'na katılan konuşmacılar, Kürt halkı üzerindeki soykırım politikalarının sürdüğünü belirterek, Türkiye'nin soykırımlarıyla yüzleşmesi çağrısı yaptı.

Avrupa Parlamentosu'nda Yeşiller ve Birleşik Sol grupların ev sahipliğinde düzenlenen Dersim Soykırımı Konferansı'na katılan konuşmacılar, Kürt halkı üzerindeki soykırım politikalarının sürdüğünü belirterek, Türkiye'nin soykırımlarıyla yüzleşmesi çağrısı yaptı.

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu (AP) bir kez daha Dersim Soykırımı Konferansına tanıklık etti. 5. Dersim Soykırım Konferansına katılan konuşmacılar, Türkiye'nin geçmişindeki soykırımlarla yüzleşmesi gerektiğine dikkat çekti.

Dün gece Avrupa Parlamentosu'nda, Yeşiller ve Birleşik Sol gruplarının ev sahipliğinde düzenlenen "Gerçeklerin Ortaya Çıkması ve Uzlaşmaya Doğru Siyasal Perspektifler" konulu oturumun moderatörlüğünü AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu'nun Eşbaşkanı Helene Flautre yaptı. Panelistler ise TBMM Dilekçe Komisyonu, Dersim Araştırma Komitesi Raportörü AKP Milletvekili İsmail Aydın, CHP Milletvekili Şafak Pavey, BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak'tı.

BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak, oturumda, TBMM'de Dilekçe Komisyonu bünyesinde oluşturulan Dersim komisyonuna üye veremediklerini belirtti.Kışanak, "BDP olarak o komisyonda temsil edilme hakkımız yok. Dilekçe komisyonunda var ama her komisyonda bir üyeyle temsil edildiğimiz için, kurulan alt komisyonlara üye veremiyoruz. Komisyonlarda tek üyeyle temsil ediliyorsanız alt komisyonlara üye gönderemiyorsunuz. Bazen zorlayarak, siyaseten kendimize yol açıyoruz ama bazen bu yolu da açamıyoruz" dedi.

HEM KÜRT HEM ALEVİ OLMANIN KATMERLİ ACISI

Gültan Kışanak Türkiye Cumhuriyeti’nin Türk ve Sünni ikili sacayağının üzerine tek ulus mantığıyla kurulduğunu savunarak Dersimlilere hem Kürt hem de Alevi olmaları hasebiyle ‘katmerli acı’ çektirildiğini söyledi. 1938’den sonra acıyı yaşamaya devam ettiklerini ifade eden Kışanak, Kürt sorunun Türkiye’nin en büyük ve en acı sorunu olduğunu belirtti.

MEZHEP FARKI DİN FARKINDAN DAHA AĞIR

Oturumda konuşan CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey ise Türkiye'de ''Mezhep farklılıklarının din farkından daha ağır bir suç olarak görüldüğünü", bu nedenle Alevilerin fiziki ya da kültürel katliamlara hedef yapıldığını iddia etti.

TÜRKİYE'NİN SOYKIRIMI TANIYIP ÖZÜR DİLEMESİ GEREK

Konferansta dün öğlen düzenlenen oturumlarda söz alan Dersim Soykırımı Karşıtı İnisiyatifi Başkanı Ayfer Ber, Dersim soykırımını Almanya'daki Yahudi soykırımına benzeterek, "Dersim halkı, Almanya'da Yahudiler gibi inancı ve etnik kimliğinden dolayı soykırımdan geçirilmiştir. Her iki katliamda gaz kullanılmış, toplu imhalar planlanmış ve gerçekleştirilmiştir" dedi. Dersimlilerin, 'isyan ettiler' yalanının ardından katliamdan geçirildiğini dile getiren Ayfer Ber şöyle konuştu: "Devletin soykırımdan dolayı özür dilemesi gerekiyor. Soykırımın kabul edilmesi önemlidir. Türkiye'nin bütün katliamlarla yüzleşmesi gerekiyor. Sivas'ta 33, Rosboskî'de 34 kişi katledildi. Bu katliamlarla yüzleşmek gerekiyor. Biz, 5 ayrı konferans örgütledik. Şimdi de Dersim Soykırımını uluslararası platformlara taşımak istiyoruz. Soykırımı Lahey'deki mahkemeye taşıyacağız."

Araştırmacı yazar Munzur Çem, "Dersim, planlanan, programlanan, iç ve dış koşulların uygun görüldükleri anda hayata geçirilen bir soykırımdır Eğer bir tek gün içinde 15 bin, 20 bin civarında insan katlediliyorsa bu bir soykırımdır. Soykırım tanımına bakabalirsiniz" dedi.

Konferansa katılan Star gazetesi yazarı Doç. Dr. Berat Özipek ise, "Dersim'de yaşananın bir isyan olmadığını belki kimimiz çok önceden biliyordu ve bir çoğumuz ise çok sonradan anladık" diye konuştu.

TÜRKLEŞTİRME POLİTİKALARI DEVREDEYDİ

Hollandalı araştırmacı yazar ve Kürdolog Martin van Brunessen de Dersim soykırımının Türkleştirme politikasının bir parçası olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: "Ailelerden alınıp zorla başka ailelerin yanlarına verilen çocuklar olduğunu biliyoruz. Büyük Ermeni Soykırımından sonra Dersim Soykırımı olmuştur. Soykırımla bir ulus devlet yaratılmak isteniyordu. Ve bu ulus devlette haliyle herkesin Türkleştirilmesi hedefleniyordu. Erkekleri katlettiler, erkek çocukları katlettiler, kadın ve kız çocuklarını Türk ailelerine verdiler."

Martin van Brunessen'in konuşmasının ardından 10 dakikalık Dersim '38 belgeseli ve soykırımın canlı tanığı Fatma Tosum'un mesajı gösterildi.

Konferansta 'Uluslararası Hukuk, Hukuki Tanımlamalar ve Hukuki Sorumluluklar' adlı bölümde Avukat Erdal Doğan da konuştu. Doğan, Dersim'de olanları soykırım olarak nitelemenin ahlaki bir tutum olduğunu söyledia ve şöyle dedi: "Özür dilemekten ya da tazminattan öte kimliğini bilmeyen, kendi dilinde yazı yazamayan ve dilini konuşamayanlara destek verilmesi gerekmektedir."

Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu Başkan Yardımcısı Yusuf Alataş da Dersim Katliamı konusunda devletin sorumluğunu yerine getirmesini istedi.

Dersim Soykırımı'nı uluslararası arenaya taşıyan Avukat Prof. Barry Fisher de, "Bir yıl önce ben burada konuşmuştum. Olayın uluslararası bölümünü araştırdım. Kürtler bugün daha ağır bir savaşın altındadır. İnsanlar kültür kıyımından geçiriliyor. Cezaevlerine tıkılıyor" diye konuştu.

Ficher konuşmasında şunları ifade etti: "Türkiye düzenli savaş halindedir. Bu savaş başka ülkelerle değil, kendi halkıyladır. Dersim bunun en bariz örneklerinden biridir. Türk kitaplarında, Türk okul kitaplarında, Türk rehberlerinden hiçbir zaman Kürtler üzerinde söz edilmemiştir. Soykırımlar okullarda anlatılmamıştır. Dersim'de ve özellikle Kuzey Kürdistan'da din, dil ve etnik farklılıklara baskı uygulanıyor. Temel çözümü ise Hakikatleri Araştırma Komisyonu'nda görmekteyim. Bir yüzleşme ve barışma ile ilermenin sağlanacağına inanıyorum." (anf)

Diğer Haberler